Kyparissia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kyparissia
Κυπαρισσία
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška53 m n. m.
Časové pásmoUTC+2, v létě UTC+3
StátŘeckoŘecko Řecko
KrajPeloponés
RegionMessénie
OkresTrifylia
Kyparissia
Kyparissia
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha26,872 km²
Počet obyvatel5 131 (2011)
Hustota zalidnění190,9 obyv./km²
Etnické složeníŘekové
Náboženské složeníPravoslavní
Správa
Oficiální webwww.kyparissia.gr
Telefonní předvolba+30 27610
PSČ245 00
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kyparissia (řecky Κυπαρισσία) je město v Řecku. Je také správním střediskem okresu (dima) Trifylia v regionu Messénie na okraji Peloponésu. Podle sčítání lidu z roku 2011 má 5131 obyvatel.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Nachází se v nadmořské výšce 53 metrů na pobřeží zálivu Kyparisiakos v Jónském moři na úpatí pohoří Kyparissia v jihozápadním cípu poloostrova Peloponés, 199 kilometrů jihozápadně od Athén, 46 kilometrů severozápadně od Kalamaty a 39 kilometrů severozápadně od mezinárodního letiště v Kalamatě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město vzniklo založením antické pevnosti na strategickém pahorku východně od jeho dnešního centra. Z této pevnosti se nezachovaly žádné pozůstatky. Zmínil je však Homér [1]. Patřilo do starověkého města Pylos a bylo ve vlastnictví mytického krále Nestora. V roce 199 před Kristem to bylo prosperující kulturní, ekonomické a obchodní centrum, ve kterém se razily mince. Podle Pausania v něm byly chrámy Apolla a Athény Kyparisijské a poblíž města byl Dyonýsův pramen[2]. Byly také nalezeny hřbitovy z klasického i římského období.

V byzantském období byl na místě starověké akropole postaven hrad, kolem něhož se rozvinulo dodnes existující horní město (Oberstadt). Během období frankokracie a osmanské nadvlády byl hrad přestavěn, opevněn a získal podobu, která se zachovala dodnes.[3]

V bezprostředním okolí hradu se stále nacházejí některé historické budovy.

Ve 20. století se jádro města přesunulo na západ, dolů do nížiny před pahorkem. Moderní dolní město s ​​velkorysým náměstím (Hauptplatz) je dnes dopravní uzel, společenské centrum regionu a správní sídlo řecké pravoslavné církve.

Kyparissia byla uznána za venkovskou obec (kinotita) v roce 1912 a změněna na městskou obec (dimos) v roce 1944.

Při reformě státní správy v roce 2010 [pozn 1] byla sloučena s dalšími pěti obcemi a vznikl nový okres Trifylia.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Město je poměrně chudé na památky. V horním městě jsou zachovány zbytky byzantské pevnosti. Pohled z hradního komplexu na město a moře je velkolepější než komplex samotný. Na hlavním náměstí dolního města se nachází mohutná administrativní budova řecké pravoslavné církve s byzantskými architektonickými prvky a nedaleko od ní nový kostel, který po mnoha letech výstavby ještě není úplně dokončen, ale již se používá.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Vlak na nádraží v Kyparissii (2007)

Úzkorozchodná dráha z Patrasu dosáhla Kyparissii v roce 1900. Po vzniku spojení z Kalonera, které leží severněji, do Zevgolatio a tedy na trať Korint - Kalamata, uvedeného do provozu v roce 1902, byl úsek Kalonero - Kyparissia pouze odbočkou ke hlavní trati. Tam, stejně jako na hlavní trati, byl však v roce 2011 provoz zastaven.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Program Kallikratis (řecky Πρόγραμμα Καλλικράτης) popisuje rozsáhlou reformu řecké správy, která byla zahájena v roce 2010 s cílem snížit náklady a snížit byrokracii. Reforma byla legitimizována zákonem č. 3852/2010 „Nová architektura samosprávy a decentralizované správy - program Kallikratis“ v květnu 2010 a vstoupila v platnost 1. ledna 2011.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Kyparissia na německé Wikipedii a Кипарисия na ruské Wikipedii.

  1. Гомер. Илиада. II, 593
  2. Павсаний. Описание Эллады. IV, 36, 7
  3. Δημοτική ενότητα Κυπαρισσίας [online]. Δήμος Τριφυλίας [cit. 2018-02-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-07-06. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]