Kyparissia (pohoří)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kyparissia
Pohoří Kyparissia
Pohoří Kyparissia

Vrchol1229 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátŘecko
RegionMessénie
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kyparissia (řecky Όρη Κυπαρισσίας), také Egaleon (Αιγάλεω) je pohoří v Řecku, na jihozápadě Peloponésu. Je v něm několik vrcholů s nadmořskou výškou přes 1 000 metrů. Nejvyšší vrchol měří 1229 metrů [1]. Má bohatou vegetaci a několik vodních toků. Rozkládá se v západní části Messénie od města Kyparissia po Pylos [2]. Název dostalo od města Kyparissia, které leží na jeho severozápadním svahu.

Ve starověku bylo známé jako Egaleo [2] (starořecky ΑιγΑλεω). Podle Strabóna ležel starověký Pylos na úpatí Egalea [3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Όρη Κυπαρισσίας na řecké Wikipedii a Кипарисия (горы) na ruské Wikipedii.

  1. Řecko: Referenční mapa (Справочная карта): Měřítko 1: 1 000 000 / hl. vyd. Ya.A. Topchiyan; redakční kolegium: G. A. Skachkova, N. N. Ryumin. - M.: Roskartografiya, kartografická továrna Omsk, 2001. - (Země světa „Evropa“)(Страны мира «Европа»). - 2 000 výtisků.
  2. a b Αἰγάλεως // Praktický slovník antického dávnověku (Реальный словарь классических древностей ) / auth.-comp. F. Lubker; za redakce členů Společnosti klasické filologie a pedagogiky (Обществo классической филологии и педагогики ): F. Gelbke, L. Georgievsky, F. Zelinsky, V. Kansky, M. Kutorga a P. Nikitin. - Petrohrad (СПб), 1885.
  3. Strabón (Страбон). География. VIII, 4, 1—2; s. 359