Kulturní dům Eden

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kulturní dům Eden
Kulturní dům Eden Vršovice v roce 2011
Kulturní dům Eden Vršovice v roce 2011
Základní informace
Architekti Hana a Dalibor Peškovi
Současný majitel Praha 10
Poloha
Adresa Praha 10 - Vršovice, ČeskoČesko Česko
Ulice U Slavie
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kulturní dům Eden se nachází v Praze 10-Vršovicích v oblasti někdejšího zábavního parku Eden, mezi sídlištěm Vlasta a nákupním centrem Eden. Byl postaven v roce 1980, uzavřen byl kvůli rychlému chátrání okolo roku 2000. Nyní[kdy?] je budova ve špatném technickém stavu, který neumožňuje jeho provoz.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kulturní dům Eden

V roce 1980 rozhodl obvodní národní výbor Praha 10, že společně s 11 připojenými obcemi[zdroj?] vybuduje vlastní kulturní dům. Projekt byl svěřen architektům Haně Peškové a Daliboru Peškovi. Jde o železobetonový skelet se zavěšeným pláštěm z kovových a skleněných panelů, částečně obložený kamenem, dřevěnými podhledy, plochou střechou.

Po dokončení měl dům tři provozy - víceúčelový sál (600 míst v řadách, 550 při stolovém uspořádání), kino (291 pevných sedadel) a restauraci (105 míst). Před sálem byl foyer sloužící jako prostor pro přestávky nebo drobné výstavy. Výměra podlahové plochy je 4 960 m2.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Budova je ve vlastnictví městské části Praha 10. Od roku 2000 do června 2006 byla v pronájmu Blažeje Láncoše, se kterým vedl úřad několik let soudní spor kvůli neplacení nájemného.[1][2] Je ve špatném technickém stavu a její budoucnost není jasná. V roce 2007 se uvažovalo o uzavření koncesní smlouvy s budoucím provozovatelem domu, která by zaručila rekonstrukci za více jak 400 milionů korun a zajištění dlouhodobé udržitelnosti projektu. V roce 2010 existoval plán na pronájem kulturního domu fotbalovým fanouškům SK Slavia Praha a Bohemians Praha 1905. Ani jeden z těchto nápadů nebyl realizován.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Praha 10 uvažuje o prodeji KD Eden, Noviny Prahy 10 (aa), č. 2/2002
  2. Vršovický kulturní dům Eden se opět stane živým centrem, Pražský deník, 13. 4. 2007

Studie přeměny[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]