Kryton (epizoda)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
„Kryton“
„Kryten“
Epizoda ze seriálu Červený trpaslík
Číslo epizody Sezóna 2
Epizoda 1
Scénář Rob Grant
Doug Naylor
Režie Ed Bye
Premiéra 6. září 1988
Hosté
Epizody chronologicky
← Předchozí Další →
Já na druhou Lepší než život
Seznam epizod

Kryton (anglicky Kryten) je první epizoda druhé série (a celkově sedmá)[1] britského kultovního scifi seriálu Červený trpaslík.[2][3] Poprvé byla vysílána na kanálu BBC2 6. září 1988. V této epizodě se poprvé objevuje postava androida Krytona, jenž se od třetí série stává jednou z hlavních postav seriálu.

Děj epizody[editovat | editovat zdroj]

David Lister leští svou vesmírnou motorku a Rimmer se učí esperanto. Dave se diví, že Rimmer není po 8 letech učení schopen si zapamatovat byť jedinou větu. Aniž by se snažil, sám už se esperanto naučil během Rimmerovy výuky.

Vyruší je Holly, jenž obdržel volání o pomoc z havarované lodi Nova 5. Kryton, android z Novy 5, jim sdělí, že všichni důstojníci jsou mrtví a přežily jen tři důstojnice, které jsou zraněné avšak stabilizované.[1] Kryton zašle na Červeného trpaslíka osobní údaje důstojnic včetně jejich fotografií. Lister, Rimmer i Kocour jsou velice vzrušeni představou, že se po třech milionech let v pustém vesmíru setkají se ženami - navíc velice pohlednými. Když však dorazí na Novu 5, objeví jen tři kostry, o něž Kryton pečuje v domnění, že jsou stále živé. Přesvědčí Krytona, aby letěl s nimi, ten však není schopen žít bez toho, aby někomu sloužil. Rimmer jej v tom utvrzuje a sepíše pro něj dlouhý seznam různých úkolů. Kryton kmitá. Naopak Lister se Krytona snaží přesvědčit, že nemusí stále jen někomu sloužit a může také někdy udělat něco sám pro sebe.

Když Kryton maluje slavnostní portrét Arnolda Rimmera v admirálské uniformě, Lister už je jeho servilitou dokonale znechucen. Vše se změní, když Kryton Rimmera zesměšní tím, že ho na malbě vyobrazil sedícího na záchodě a vykonávajícího velkou potřebu. Po této vzpouře mu ještě vynadá do magorů, požádá Listera, aby mu půjčil svou kosmickou motorku, na níž pak odletí vstříc vesmíru.

Kulturní reference[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Červený trpaslík (7/52) - Kryton, ceskatelevize.cz, citováno 27. 10. 2013
  2. TV.com — Kryten summary [online]. www.tv.com, [cit. 2008-01-24]. [1]. (anglicky) 
  3. British Sitcom Guide — Red Dwarf — Series 2 [online]. www.sitcom.co.uk, [cit. 2008-01-24]. [2]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]