Krymská astrofyzikální observatoř

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Krymská astrofyzikální observatoř
Observatoř a Naučnyj z místa zvaného „Skály“ („Скалы“); kupole zleva doprava: 2,6m ZTSH Teleskop, 1,25 m teleskop AZT 11 a solární teleskop BST-1
Observatoř a Naučnyj z místa zvaného „Skály“ („Скалы“); kupole zleva doprava: 2,6m ZTSH Teleskop, 1,25 m teleskop AZT 11 a solární teleskop BST-1
Kód observatoře095
MístoBachčisaraj, Nauchnyi a Krym
StátRusko a Ukrajina
Souřadnice
Nadmořská výška590 m n. m.
Webová stránkahttp://crao.ru/ru/
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.
2,6m teleskop ЗТА

Krymská astrofyzikální observatoř (rusky Крымская астрофизическая обсерватория, КрАО; ukrajinsky Кримська астрофізична обсерваторія; anglicky Crimean Astrophysical Observatory, CrAO) je observatoř nacházející se v Bachčisarajském rajónu na Krymu.

Observatoř je známá svými objevy v oblasti astrofyziky a planetek. Jde o jedno z nejvýznamnějších pracovišť v oboru na světě, v letech 1966 až 2007 zde bylo objeveno celkem 1286 asteroidů.[1] KrAO je běžně nazývána zkráceným názvem Krym-Naučnyj. Anglickou zkratku observatoře nese planetka hlavního pásu (1725) CrAO, objevená 20. září 1930 G. N. Neujminem v Simeizské observatoři.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Bývalé sovětské zařízení sestává ze dvou hvězdáren vzdálených od sebe přibližně 30 kilometrů:

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hvězdárna ve městě Simeiz existuje již od roku 1900. V té době bylo založeno jako soukromá observatoř a později, v roce 1912 se stala nejjižnější pobočkou Pulkovské observatoře v Petrohradě. Poté, co byla během druhé světové války zničena, byla znovu vybudována v roce 1948. Po válce sem byl, jako součást válečných reparací, přivezen 120cm zrcadlový dalekohled, rozebraný na hvězdárně Berlín-Babelsberg, a zde znovu sestavený.[2] Zařízení v Naučném je mladší a dokončeno bylo v roce 1949. Poskytuje spolupráci s evropskými a ruskými vědci.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Observatoř je vybavena 65cm Maksutovovým dalekohledem, dvěma zrcadlovými dalekohledy s průměrem 1,2 a 2,6 metru, koronografem, dvěma solárními věžemi a dvojitý 40cm astrograf. Na hvězdárně Simeiz je umístěn 22m radioteleskop. V blízkosti hvězdárny v Naučném sídlí i pozorovací stanice státního Šternbergova astronomického institutu (Государственный астрономический институт имени Штернберга) Moskevské státní univerzity M. V. Lomonosova, která vznikla v roce 1957.

Těžiště výzkumného zaměření observatoře leží v oblastech fyziky Slunce, pozorování binárních systémů, radiální rychlosti hvězd a studia kvasarů.

Významní pracovníci a vědci[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Krim-Observatorium na německé Wikipedii a Crimean Astrophysical Observatory na anglické Wikipedii.

  1. Minor Planet Discovery Sites [online]. [cit. 2016-05-24]. Dostupné online. 
  2. Crimean Astrophysical Observatory. Brief History [online]. [cit. 2016-05-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-16. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]