Krivský potok (přítok Oravy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Krivský potok
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Délka toku 8,4 km
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 4-21-04-033
Pramen
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Žilinský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Váh, Orava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krivský potok je potok na dolní Oravě, v severovýchodní části okresu Dolný Kubín. Jde o levostranný přítok Oravy, měří 3,2 km a je tokem IV. řádu.

Pramen[editovat | editovat zdroj]

Pramení v jihozápadním výběžku Skorušinských vrchů, v geomorfologickém podcelku Kopec, severovýchodním svahu vrchu Blato (1 138,1 m n. m.) v nadmořské výšce přibližně 1 030 m n. m..

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Nejprve teče na sever, vytváří oblouk ohnutý na západ a při vrchu Blato přibírá vějíř krátkých přítoků, zleva ze severního svahu vrchu Blato a zprava ze západních svahů Kopca (1 251,3 m n. m.). Postupně přibírá dva levostranné přítoky z východního, resp. severního svahu Turínka (1 003,6 m n. m.), pravostranný přítok pramenící severozápadně od kóty 1 065,9 m a v lokalitě Capierka vytváří první kaskádu. Následně přibírá krátký pravostranný přítok (696,5 m n. m.) ze západního svahu Baní (943,4 m n. m.), stáčí se na severozápad a vícenásobně se vlní. Dále vstupuje do Oravské vrchoviny, v lokalitě Blatnické vytváří druhou kaskádu a pokračuje západní směrem. Zleva přibírá Smoleňovský potok (616,2 m n. m.), přítok ze severního svahu Lysca (943,6 m n. m.) a také přítok (577,6 m n. m.) z lokality Za lány. Pak protéká osadou Mlýn, kde z levé strany přibírá přítok z východního svahu Osičín (763,1 m n. m.) a obloukem se postupně stáčí na sever. Nakonec protéká obcí Krivá, v jejíž blízkosti ústí v nadmořské výšce cca 538 m n. m. do Oravy.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Krivský potok (prítok Oravy) na slovenské Wikipedii.