Oravica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Oravica
Regulovaný tok Oravice pod osadou Oravice
Regulovaný tok Oravice pod osadou Oravice
Základní informace
Délka toku32 km
SvětadílEvropa
Ústí
Protéká
PolskoPolsko Polsko SlovenskoSlovensko Slovensko (Žilinský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Váh, Orava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oravica je hornooravská řeka na území okresu Tvrdošín. Je významným levostranným přítokem Oravy s délkou 32 km a průměrným průtokem v Trstené 2,9 m³/ s.

Pramení na území Polska nedaleko slovenské hranice, pod vrchem Siwiańskie Turnie (1065 m) v lokalitě Molkówka, v nadmořské výšce cca 970 m. Územím Polska teče jen na krátkém, asi 750metrovém úseku.

Po vstupu na slovenské území teče západním směrem přes Tichou dolinu. Z masivu Magury (1232 m) je napájena četnými krátkými přítoky, dále přibírá Juráňov potok (829 m) a teče na krátkém úseku na severozápad. Zleva dále přibírá Bobrovecký potok, obtéká osadu Oravice a přechází z podtatranské brázdy (podsestava Zuberecká brázda) do Skorušinských vrchů.

Zde přibírá Čierny potok z levé strany, velkým obloukem vtéká do Oravské kotliny, protéká přes Vitanovou dále na západ a mezi obcemi Vitanová a Liesek vytváří meandry. U obce Čimhová přibírá zleva Čimhovský potok, následně u Liesku také zleva Hlboký potok (644 m), až k Trstené opět meandruje a přibírá pravostranný Bratkovčík.

Opouští Oravskou kotlinu a vstupuje do Oravské vrchoviny. Zde protéká Trstenou a stáčí se na jihozápad. Na konci města přibírá z levé strany potok Všivák a za městem přibírá levostranné přítoky Trsteník a Zábiedovčík, protéká okrajem města Tvrdošín a na okraji města se nakonec v nadmořské výšce přibližně 567 m vlévá do Oravy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oravica na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]