Kristkův dům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kristkův dům
Poloha
Adresa Tišnovská 1452/77,
613 00 Brno, Černá Pole, Brno, Česká republikaČeská republika Česká republika
Ulice Tišnovská a Trávníky
Souřadnice
Kristkův dům
Kristkův dům
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kristkův dům je budova, která byla sochařem Lubo Kristkem upravena do podoby asambláže a přináší výtvarné zpracování mýtu o Sisyfovi. Nachází se v Brně-Černých Polích na rohu ulic Tišnovská a Trávníky.

Historie vzniku[editovat | editovat zdroj]

Surrealista Lubo Kristek se v roce 2015 po celoživotní pouti symbolicky vrátil na svou rodnou ulici, kam prostřednictvím Kristkova domu přinesl výtvarný cyklus nazvaný Sisyfiade aneb Balvan v čase. Osudový návrat v jeho mysli zrodil představu filmového zpracování Sisyfova příběhu. V duchu příběhu Kristek proměnil i svůj dům, který se stal filmovou scénou a asambláží.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Sisyfův orloj na Kristkově domě

Původní myšlenka vychází z mýtu o Sisyfovi, obzvláště z nového pohledu, který uvádí francouzský spisovatel a dramatik Albert Camus a dále rozvíjí český dramatik a herec Jiří Voskovec, s nímž se Kristek setkal v 70. letech během své šňůry výstav v USA. Voskovcovy úvahy zaznamenané na gramofonové desce Relativně vzato se soustředí na osvobození Sisyfa, uvězněného v neodvratném osudu, ve chvílích, kdy sestupuje z vrcholku kopce k jeho úpatí pro balvan. V těchto chvílích je naprosto svobodný - nemá "balvan". Lubo Kristek toto pojetí dále rozvíjí a transformuje do časových souvislostí – Sisyfa nechá obíhat na minutové ručičce ciferníku.

Sysifos je takto lapen v lidském čase, když obíhá na ručičce ciferníku. Od šestky se snaží brzdit čas, po překlenutí vrcholu relativity ho však čeká ulehčení a naplnění tužeb, přestože je obklopen čím dál více absurdním a nemocným světem.[1]
— Lubo Kristek

Hodinový stroj speciálně pro Sisyfův orloj navrhla a realizovala firma Elekon, odborník na věžní a fasádní hodiny (bylo třeba vyřešit zejména zátěž a vyvážení). Systém zajišťuje přesný čas i jeho automatickou změnu. Obzvláště zajímavý je přechod z času letního na zimní.

Další zákoutí domu je spojeno s Kristkovou úvahou, že lokálka Tišnovka nikdy nezanikla, dodnes existuje a je třeba ji umělecky zviditelnit. Proto je zasazena do autorova tvůrčího symbolu – nebeské dálnice. Nad tím vším se ve volném prostoru vznášejí dva ptáci, kteří se osvobodili ze svých skořápek (připomínka ab ovo, tedy z vejce či od počátku). Autor vnímá dům jako živou, stále se měnící bytost.[2]

Kristek House Hands.jpg

Kristkův dům se stal dějištěm filmů Ab ovo a Sisyfiade. Dům doplnily také dvě mohutné ruce vztahující se k nebi, které v roce 2018, pro Kristka jubilejním, zjeví jeden z jeho hlavních životních symbolů.

Kristkův dům se zařadil k významných počinům Lubo Kristka, kterými jsou např. jeho příspěvek k sakrálním stavbám názedním oltářem Transcendentální kompozice mezi utrpením a nadějí (1977) ve vysvěcené kapli v německém Penzingu či realizace bronzového Pomníku pro pět smyslů (1991) pro Neues Stadtmuseum v Landsbergu [3], velkoplastiky Strom vědění (1982) v landsberském Gymnáziu Ignaze Köglera a bronzové kašny Pijící (1988) v lázních Greifenberg. Mezinárodní pozornosti dosáhl také desítkami happeningů, které od 70. let uspořádal v Německu, USA, Kanadě, Itálii, Španělsku, České republice, Rakousku, Turecku, Belgii, Polsku či na Slovensku.[4] Česká republika je součástí jeho trojstátní sochařské pouti nazvané Kristkova podyjská glyptotéka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kristkův Sisyfos si užívá na stěně domu každou hodinu ve čtvrt, novinky.cz, 5. 12. 2017
  2. Umělec surrealisticky vyzdobil dům. Na fasádě má Sisyfův stroj času, idnes.cz, 5. 12. 2017
  3. Schätze aus den städtischen sammlungen des Neuen Stadtmuseums Lansdberg am Lech [online]. Landsberg am Lech: Freundeskreis der Städtischen Museen Landsberg am Lech, 2015, [cit. 2017-12-10]. S. 80-81. Volně ke stažení. Dostupné online. (německy) 
  4. Lubo Kristek Channel

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]