Kramolín (Šumava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kramolín
Pohled z rozhledny na vrcholu Kramolína
Pohled z rozhledny na vrcholu Kramolína

Vrchol899 m n. m.
Prominence26 m ↓ cyklotrasa 1270
Izolace0,7 km → Kaliště
Poznámkalyžařský areál, rozhledna
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříŠumava / Trojmezenská hornatina / Lučská hornatina / Lipenská vrchovina
Souřadnice
Kramolín
Kramolín
Horninarula
PovodíVltava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kramolín (899 m n. m.) je vrchol nacházející se na jihu Šumavy v Lučské hornatině, 2 km severně od Lipna nad Vltavou, 180 m nad hladinou vodní nádrže Lipno. Kramolín je součástí zhruba 7 km dlouhého a podél Vltavy probíhajícího strukturního hřbetu, který na JV začíná horou Luč (932 m), přes Slupečný vrch (890 m) a Kramolín pokračuje k SZ, kde dosahuje maximální výšky vrcholem Kaliště (993 m) a jeho ukončením je návrší Na Martě (830 m).

Název[editovat | editovat zdroj]

Název hory byl převzat od stejnojmenné osady, která vznikla v polovině 15. století na severovýchodním svahu hory. Jméno osady vychází z německého jména Gromaling, které bylo patrně odvozeno od slova Graumat (lidově zkráceno Graum), tedy paseka či pastvina vzniklá po vymýcení části lesa.[1]

Stavby na vrcholu[editovat | editovat zdroj]

Na vrcholové plošině Kramolína se nachází několik objektů. Jedním z nich je stezka korunami stromů s rozhlednou, z níž se otevírá rozhled na Lipenskou nádrž, jižní Šumavu – především na Trojmezenskou a Želnavskou hornatinu, Novohradské hory, Kleť a Alpy. Další stavbou na vrcholu je Horský hotel Kramolín. V sousedství hotelu stojí Stanice Horské služby Kramolín. Těsně pod vrchol (cca 892 m n. m.) vedou dvě lanové dráhy, které jsou součástí Skiareálu Lipno – od jihozápadu vede 1219 m dlouhá lanovka Jezerní (původně Lipno Express)[2] a od severovýchodu 863 m dlouhá lanovka Střecha.[3] Lyžařský areál na svazích Kramolína vznikl v roce 1972, roku 1984 měl 4 sjezdovky a plánoval se jeho další rozvoj, k němuž nakonec došlo až v 90. letech 20. století.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Profous, Antonín: Místní jména v Čechách - jejich vznik, původní význam a změny, Díl II., 1949
  2. Lipno Expres, Šumava - Lipno
  3. Střecha, Šumava - Lipno