Královské pole s pomníkem Přemysla Oráče

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Královské pole s pomníkem Přemysla Oráče
Královské pole s pomníkem Přemysla Oráče
Královské pole s pomníkem Přemysla Oráče
Základní údaje
Kód památky11776/5-1 (PkMISSezObrWD)
Umístění
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pomník Přemysla Oráče na Královském poli
Železný reliéf na pomníku, zobrazující setkání Přemysla Oráče s poselstvem kněžny Libuše

Královské pole s pomníkem Přemysla Oráče je česká národní kulturní památka. Skládá se z Královského pole a na něm vybudovaného pomníku Přemysla Oráče. Leží blízko obce Stadice, šest kilometrů jihozápadně od města Ústí nad Labem. Za národní kulturní památku bylo Královské pole s pomníkem Přemysla Oráče prohlášeno v roce 1962.

Královské pole[editovat | editovat zdroj]

Královské pole (německy Königsfeld) je historické místo, ze kterého byl podle legendy povolán Přemysl Oráč, zakladatel českého knížecího a později královského rodu Přemyslovců, na český knížecí stolec. Rozměry Královského pole sloužily ve středověku jako základ české polní míry.

Pomník Přemysla Oráče[editovat | editovat zdroj]

Roku 1841 nechal na Královském poli zbudovat hrabě Ervín Nostic podle návrhu architekta F. Staumanna pomník Přemysla Oráče. Pomník tvoří profilovaný kamenný podstavec, na němž stojí pluh ze železné litiny. Na přední a zadní straně podstavce jsou osazeny dva reliéfy ze železné litiny, odlité roku 1840 ve slévárně hraběte Vrbny v Komárově u Hořovic podle předloh Josefa Maxe. Zobrazují dva zásadní momenty z přemyslovské legendy, zaznamenané kronikářem Kosmou:

  • Setkání Přemysla Oráče při orbě s poselstvem kněžny Libuše,
  • Přemyslův příchod na Vyšehrad a přijetí dcerami knížete Kroka – Libuší, Kazi a Tetou.

Na levé straně podstavce je vytesán nápis „ZDE OD PLUHU PŘEMYSL k WÉWODSTWJ POWOLÁN. WZDĚLANY MDCCCXLI.“. Na pravé straně podstavce byl tentýž nápis v němčině. V roce 1945 byl zbroušen a na jeho místě vyveden nový nápis "VLÁDA VRÁTILA SE DO RUKOU TVÝCH, Ó LIDE ČESKÝ. 1945."

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]