Kovačevica (Bulharsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kovačevica
Kovachevitsa, Bulgaria.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 1 050 m n. m.
Stát BulharskoBulharsko Bulharsko
Kovačevica
Kovačevica
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 11 706 km²
Počet obyvatel 37
Hustota zalidnění 0 obyv./km²
Správa
Oficiální web kovachevica.com/en/
Telefonní předvolba 07527
PSČ 2969
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kovačevica (bulharsky Ковачевица) je vesnice a zároveň architektonická rezervace v západní části pohoří Rodopy v Blagoevgradské oblasti v jihozápadním Bulharsku.

Vesnice se nachází v kopcovitém terénu v pohoří Západních Rodop v nadmořské výšce okolo 1050 m n. m. v údolí nad řekou Kanina. Přibližně 24 km od vesnice se nachází město Goce Delčev a nejbližší obydlené místo je přibližně 5 km vzdálená vesnice Gorno Drjanovo.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Předpokládá se[zdroj?], že první osídlení tvořili lidé, kteří se do této oblasti přestěhovali z vedlejší vesnice Ribnovo a pravděpodobně i z města Bansko. Jméno vesnice je poprvé zmíněné v osmanských záznamech z 15. a 16. století, kdy bylo ve vesnici registrovaných 17 obyvatel. V 18. století se do vesnice přistěhovali i Bulhaři z řecké západní Makedonie, konkrétně z města Kastoria a okolí. Zajímavostí je, že po celou dobu osmanské nadvlády zůstala (až na malou romskou menšinu) Kovačevica čistě bulharskou a pravoslavnou vesnicí. Největší rozmach vesnice zažívala na přelomu 19. a 20. století, kdy se zde nacházelo přibližně 250 obytných domů a žilo 1740 obyvatel (1728 Bulharů a 12 Romů). V následujících letech počet domů klesl na 209.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Celá vesnice si zachovala svůj autentický stav z přelomu 18. až 19. století. Domy jsou téměř celé postavené z kamene, včetně střech, jen při nejvyšších domech bývá poslední patro ze dřeva. Vesnice je zapsána jako architektonická rezervace, podobně jako například Koprivštica nebo Starý Plovdiv, zejména kvůli své zachovalé architektuře z období bulharského národního obrození. Jednou z nejvýznamnějších staveb je chrám svatého Mikuláše.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ковачевица na bulharské Wikipedii a Kovačevica na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]