Kovačevica (Bulharsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kovačevica
Ковачевица
Ulice v Kovačevici
Ulice v Kovačevici
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 1 050 m n. m.
Stát BulharskoBulharsko Bulharsko
oblast Sofijská
obština Gărmen
Kovačevica
Kovačevica
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 11 706 km²
Počet obyvatel 47 (2018[1])
Hustota zalidnění 0 obyv./km²
Etnické složení Bulhaři
Náboženské složení pravoslaví
Správa
Oficiální web kovachevica.com/en/
Telefonní předvolba 2969
PSČ 2969
Označení vozidel E
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kovačevica (bulharsky Ковачевица) je vesnice a zároveň architektonická rezervace v západní části pohoří Rodopy v Blagoevgradské oblasti v jihozápadním Bulharsku.

Vesnice, která náleží do obštiny Gărmen, se nachází v kopcovitém terénu v pohoří Západních Rodop v nadmořské výšce okolo 1050 m n. m. v údolí nad řekou Kanina. Přibližně 24 km od vesnice se nachází město Goce Delčev a nejbližší obydlené místo je přibližně 5  km vzdálená vesnice Gorno Drjanovo.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Předpokládá se[zdroj?], že první osídlení tvořili lidé, kteří se do této oblasti přestěhovali z vedlejší vesnice Ribnovo a pravděpodobně i z města Bansko. Jméno vesnice je poprvé zmíněno v osmanských záznamech z 15. a 16. století, kdy bylo ve vesnici registrováno 17 obyvatel. V 18. století se do vesnice přistěhovali i Bulhaři z řecké západní Makedonie, konkrétně z města Kastoria a okolí. Zajímavostí je, že po celou dobu osmanské nadvlády zůstala (až na malou romskou menšinu) Kovačevica čistě bulharskou a pravoslavnou vesnicí. Největší rozmach vesnice zažívala na přelomu 19. a 20. století, kdy se zde nacházelo přibližně 250 obytných domů a žilo 1740 obyvatel (1728 Bulharů a 12 Romů). V následujících letech počet domů klesl na 209.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Ve vsi žije 47 stálých obyvatel a je zde trvale hlášeno 27 obyvatel.[1] Podle sčítání 1. února 2011 byli všichni obyvatelé Bulhaři.[2][p 1]

Památky[editovat | editovat zdroj]

Celá vesnice si zachovala svůj autentický stav z přelomu 18. až 19. století. Domy jsou téměř celé postavené z kamene, včetně střech, jen nejvyšší domy mívají poslední patro ze dřeva. Vesnice je zapsána jako architektonická rezervace, podobně jako například Koprivštica nebo Starý Plovdiv, zejména kvůli své zachované architektuře z období bulharského národního obrození. Jednou z nejvýznamnějších staveb je chrám svatého Mikuláše.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Z těch, kdo národnost deklarovali.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ковачевица na bulharské Wikipedii a Kovačevica na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Тримесечни таблици на населението по постоянен и настоящ адрес (по общини и населени места) [online]. Sofie: Главна Дирекция, Гражданска Регистрация и Административно Обслужване, 2018-12-15 [cit. 2018-12-25]. Dostupné online. (bulharsky) 
  2. НАСЕЛЕНИЕ ПО ОБЛАСТИ, ОБЩИНИ, НАСЕЛЕНИ МЕСТА И САМООПРЕДЕЛЕНИЕ ПО ЕТНИЧЕСКА ПРИНАДЛЕЖНОСТ КЪМ 1.02.2011 ГОДИНА url = http://www.nsi.bg/census2011/PDOCS2/Census2011_ethnos.xls [online]. Sofie: Национален статистически институт, 2011 [cit. 2018-12-25]. (bulharsky)