Kostel svatého Václava (Bezdědice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Václava v Bezdědicích
Pohled na kostel od jihu
Pohled na kostel od jihu
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Středočeský kraj
Okres Mladá Boleslav
Obec Bezdědice
Souřadnice
Kostel svatého Václava
Kostel svatého Václava
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát mladoboleslavský
Farnost Bezdědice
Status farní kostel
Užívání bližší informace o bohoslužbách
Architektonický popis
Stavební sloh pseudorománský
Výstavba 1868-1870
Specifikace
Délka 33 m
Šířka 15 m
Stavební materiál zdivo
Odkazy
Adresa Bezdědice
Kód památky 102651 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Václava v Bezdědicích na severu Středočeského kraje byl vystavěn až v 2. pol. 19. století. Na jeho místě stával kostel již dříve, spolu s velkou částí obce, farou i školou však padl za oběť ničivému požáru v červnu 1859.

Poté zde tedy byl vystavěn kostel nový, zasvěcený svatému Václavu. Kostel však zchátral a v dnešní době se přes snahy občanského sdružení Bezdědický kostel, které zrealizovalo některé opravy, nachází v havarijním stavu. Je proto uzavřen a bohoslužby se v něm neslouží.

Od roku 2007 je nicméně veden jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Z doby před 17. stoletím existují o kostele jen minimální zprávy. Nelze ani ověřit, zda byl od svého počátku zasvěcený sv. Václavovi. Tragické následky měl pro kostel i obec požár, k němuž došlo 7. června 1859. Z obce zůstalo jen 14 domů; škola, fara i kostel byly spáleny, přičemž veškerá kostelní akta a také obecní archiv se starými pozemkovými knihami byly požárem zničeny.

V roce 1863 byla postavena nová fara, r. 1868 byl položen základní kámen nového kostela. Ten byl vysvěcen ke cti sv. Václava 28. září 1870. Kostel byl postaven v pseudorománském slohu a byly na něm jako stavební materiál použity i zbytky zvláštních gotických konzol. Kostel je jednolodní, s pětiboce uzavřeným presbyteriem a západní věží se schodištěm na jižní straně. Po stranách presbyteria jsou sakristie otevřené do kněžiště arkádou.[2]

V r. 1671 spadla obec v rámci církevní správy pod mladoboleslavský vikariát.[2]

Snahy o záchranu kostela[editovat | editovat zdroj]

S cílem obnovy kostela vzniklo v roce 2000 občanské sdružení Bezdědický kostel. Finanční prostředky se snažilo získat ze sponzorských darů, dotací od úřadů, pořádáním veřejných sbírek. Z vybraných peněz zaplatilo např. provizorní opravu střechy, kterou do kostela zatékalo, instalaci zabezpečovacího zařízení, opravu varhan nebo výměnu oken ve věži. Sdružení také na podporu kostela pořádalo benefiční koncerty.

V roce 2009 však střechou začalo opět zatékat. Částečná oprava však nebyla před zimou dokončena, což se na stavu budovy negativně podepsalo.

V květnu 2010, po 10 letech činnosti, uspořádalo sdružení v kostele poslední koncert. Další se již nekonaly z bezpečnostních důvodů, kostel byl pro havarijní stav uzavřen. Silné deště v létě téhož roku jeho technický stav dále zhoršily, v některých místech začaly opadávat kusy zdiva.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-06-21]. Identifikátor záznamu 617900883 : Kostel sv. Václava. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b Kostel sv. Václava, Sdružení Bezdědický kostel
  3. Zpráva o ukončení pořádání koncertů Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine, Sdružení Bezdědický kostel

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]