Kostel svaté Máří Magdaleny (Česká Lípa)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svaté Máří Magdaleny
v České Lípě
Kostel sv. Máří Magdaleny v České Lípě
Kostel sv. Máří Magdaleny v České Lípě
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Liberecký kraj
Okres Česká Lípa
Obec Česká Lípa
Souřadnice
Kostel svaté Máří Magdaleny (Česká Lípa) (Česko)
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát českolipský
Farnost Česká Lípa - in urbe
Status filiální kostel
Užívání pravidelné
Architektonický popis
Stavební sloh gotika
Výstavba před rokem 1400
Odkazy
Kód památky 33485/5-2775 (PkMISSezObr) (součást památky Proboštství Česká Lípa)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Máří Magdaleny byl postaven v polovině 13. století u řeky Ploučnice v České Lípě a obnoven roku 1460. Později k němu byla postavena budova proboštství. Oba objekty jsou dnes na nábřeží Bedřicha Smetany ve středu města a v majetku i používání římskokatolické církve.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled na kostel i faru z Hrnčířské ulice

Kostelík byl postaven v gotickém slohu před rokem 1400. Předtím zde stál špitál plaských cisterciáků, kteří do budoucího města přišli roku 1253. V době vpádu lužických vojsk byl nevelký kostel poničen. Vlastník města Jindřich Berka z Dubé, (švagr krále Jiřího z Poděbrad)[1] jej v roce 1460 nechal opravit.

Zhruba v roce 1490 byla v těsném sousedství přistavěna budova plaského proboštství (cisterciáci) a samotný kostel byl přestavěn ve stylu saské pozdní gotiky. Proboštství bylo za husitů vypáleno, v roce 1724 zapáleno bleskem, k přestavbě do barokního slohu došlo v roce 1756 (za plasského opata Fortunáta Hartmanna). Když mateřský klášter cisterciáků byl zrušen, místní areál koupil roku 1786 hrabě Michal Kounic, který tehdy vlastnil polovinu města.

K další přestavbě došlo v roce 1872. Roku 1922 budovu koupilo město. Roku 1958 byla budova opravena a stala se sídlem děkana..

Roku 1965 byly kostel i sousední budova proboštství zapsány do celostátního seznamu kulturních památek pod číslem 33485/5-2775.[2]

Chráněné lípy[editovat | editovat zdroj]

Na nevelké zahradě, dříve hřbitově, u kostela a proboštství jsou dvě státem chráněné lípy, stářím odpovídající době založení proboštství.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VOJTÍŠKOVÁ, Marie. Třpyt a stíny města České Lípy v době krále Rudolfa II.. Česká Lípa: Městský úřad Česká Lípa, 1997. Kapitola Magdaléna pod ochranou císaře, s. 24. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-03-17]. Identifikátor záznamu 145132 : Kostel sv. Maří Magdalény s proboštstvím. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]