Kostel svaté Kateřiny (Polná)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svaté Kateřiny(Polná)
Polna Kostel sv Kateriny3.jpg
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajVysočina
OkresJihlava
ObecPolná
Lokalitahřbitovní kostel
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
DiecézeDiecéze královéhradecká
DěkanátPolná
Architektonický popis
Stavební slohgotika
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
AdresaSmetanova č.p. 1136, Polná
UliceSmetanova
Oficiální webhttp://www.farnostpolna.cz
Kód památky22768/7-5080 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Kateřiny se nachází na vrchu Kateřinov ve městě Polná, okres Jihlava. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]Je to druhá nejstarší památka města.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl založen v letech 13781389 na tzv. Strážném vrchu (též vrch Kateřinov) jižně od města. Stavebníkem byl Jan Ptáček z Pirkštejna. Z původní výstavby se dochoval raně gotický lomený portál. Kostel v té době sloužil jako modlitebna pro obyvatele podhradí. Na počátku 15. století byl u kostela zřízen hřbitov, pohřbívali se na něm obyvatelé sídlící okolo hradu a občané Kateřinova, který byl po dlouhou dobu veden jako samostatná obec, hřbitovní zeď pochází z let 1592 a 1593. Ve svahu směrem k rybníku Peklo byl koncem 16. století zřízen druhý hřbitov pro nepokřtěné děti, lidi jiné víry a sebevrahy. V roce 1488 byl kostel rozšířen, roku 1647 byl vypálen švédskými vojsky a v roce 1658 byl znovu opraven. Roku 1785 byl zrušen a o deset let později znovu obnoven. Nedaleko kostela existovala poustevna, poustevníci se podle pověsti starali o nemocné cholerou a morem[2], do roku 1886 přebýval v bývalé poustevně hrobař, později byla zbořena. V roce 1910 proběhly úpravy kostela podle návrhu architektů Duchka a Heraina, při nich v letech 19061910 objevil akademický malíř Karel Ludvík Klusáček pod omítkami fragmenty středověkých nástěnných fresek: výjevy ze života Krista a sv. Kateřiny z 15. století a fresky „Zmrtvýchvstání“ a „Poslední soud“ z doby kolem roku 1550 (podepsané Jiříkem Jirchářem), které dal zhotovit tehdejší majitel města Hertvík Žejdlic. Poslední oprava včetně přeložení střechy novým plechem byla provedena v roce 1977.

Na hřbitově návštěvníky zaujmou železné kříže, které byly v minulosti soustavně likvidovány, hrob zde má např. Břetislav Rérych. Nádhernou secesní hrobku zde nechali vybudovat polenskému rodáku Karlu Varhánkovi. Podle pověsti zde měli žít v 17. a 18. století poustevníci,

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-02-08]. Identifikátor záznamu 133740 : Kostel sv. Kateřiny se hřbitovem. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Prchal, Jan:Polná. Historické město roku 2006, str. 20–25

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]