Kostel svaté Anny (Palič)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel sv. Anny
v Paliči
Kostel sv. Anny v Paliči 02.jpg
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Karlovarský kraj
Okres Cheb
Obec Palič
Souřadnice
Architektonický popis
Výstavba 17511756
Další informace
Kód památky 10326/4-4901 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický kostel svaté Anny v Paliči, části obce Lipová v okrese Cheb, vznikl v letech 17511756 rozšířením a pozdně barokní přestavbou zámecké kaple. V roce 1840 byla její loď prodloužena, k západnímu průčelí přistavěna věž čtvercového půdorysu a stavba klasicistně upravena.[1] Po odsunu Němců začal kostel chátrat a jeho vnitřní vybavení bylo rozkradeno nebo poničeno. Poslední bohoslužby zde byly slouženy po 2. světové válce. V roce 2016 zde byla poprvé po sedmi desetiletích opět sloužena mše, a to na svátek patronky kostela, svaté Anny.

Jednolodní stavba s odsazeným a trojboce uzavřeným presbytářem je po letech devastace v havarijním stavu. Počátkem 21. století již poškozenou střechou zatékalo do interiéru, proto pak byla provizorně pokryta lepenkou. Od roku 1994 je stavba vedena jako kulturní památka České republiky.[2] V září 2014 byl kostel prodán v dražbě; spolek Život na Dyleň později zahájil jeho opravu.

Zdejší farnost zanikla v roce 2003 sloučením s chebskou farností.

Plány nového využití kostela[editovat | editovat zdroj]

Vstup do kostela

Na jaře 2007 byl kostel darován pražskému nadačnímu fondu, jehož záměrem bylo jej opravit a vybudovat zde Muzeum železné opony s rozhlednou na kostelní věži. V jeho blízkosti měla vyrůst restaurace a areál se tak měl stát turisticky atraktivním místem. Vlastník, firma Light-House, však o kulturní památku několik let nejevil zájem.[3]

Exekuce, prodej v dražbě[editovat | editovat zdroj]

Soud proto vlastníkovi nařídil exekuci pro provedení udržovacích prací, a to včetně opravy střešní krytiny, fasádní omítky, dešťových okapů a zasklení oken. Cena stavebních prací byla vyčíslena na 465 tisíc korun bez DPH.[4] Tuto částku však vlastník nezaplatil, a kostel tak v září 2014 skončil v dražbě, v níž se prodal za 116 tisíc korun.[5] Na vydražitele tím přešla povinnost zajistit udržovací stavební práce, které mají zamezit zatékání a další destrukci.

Obnova kostela a první mše po 70 letech[editovat | editovat zdroj]

Spolek Život na Dyleň pak zahájil rekonstrukci památky. Již v roce 2015 byl kostel poprvé otevřen v rámci Noci kostelů, v roce 2016 byla opravena věž, část stropu a střechy. Do kostela byla také zavedena elektřina.[6]

Na svátek patronky kostela, svaté Anny, se zde 26. července 2016 poprvé po sedmi desetiletích opět konala bohoslužba. Sloužil ji farář Ferdinand Kohl z německého příhraničního města Klingenthalu, odsunutý rodák z blízké Lipové, který byl v kostele pokřtěn a zažil zde své první svaté přijímání.[7] Ještě téhož roku se v kostele konal adventní koncert nebo vánoční sousedské setkání.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kostel svaté Anny, Palič Archivováno 21. 5. 2014 na Wayback Machine, Nadační fond Dominanty
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-06-29]. Identifikátor záznamu 119900 : Kostel sv. Anny. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. Video Kostel sv. Anny v Paliči - ohrožené památky Karlovarského kraje, Petr Lněnička, 2 M STUDIO, 13. 5. 2012
  4. Dražba kostela v Paliči: chybí už jen odhad ceny znalcem. Týden.cz [online]. 2013-09-30. Dostupné online. 
  5. Kostel sv. Anny v obci Lipová-Palič, OKdražby.cz, 17. 9. 2014
  6. Kostel svaté Anny v Paliči [online]. Život na Dyleň, 2016. Dostupné online. 
  7. DOLANSKÁ, Jitka. Mše po 70 letech. Tradice vrací do českoněmeckého pohraničí život. iDNES.cz [online]. 2016-7-26. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]