Kostel Nejsvětější Trojice (Zdoňov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel Nejsvětější Trojice
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Královéhradecký
Obec Teplice nad Metují
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Diecéze královéhradecká
Vikariát Náchod
Farnost Teplice nad Metují
Užívání pravidelné
Odkazy
Kód památky 40041/6-1924 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nejsvětější Trojice je římskokatolický orientovaný filiální, původně farní kostel ve Zdoňově, části města Teplice nad Metují v okrese Náchod v Královéhradeckém kraji. Kostel, který stojí na mírném návrší uprostřed obce, je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1] Někdy bývá zaměňován s bývalým poutním kostelem Panny Marie, zvaným Kopeček, jehož zříceniny se nacházejí na území obce.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně gotický kostel je jako farní zmiňován roku 1384. K jeho renesanční přestavbě došlo v 16. století z podnětu tehdejších majitelů panství pánů Bohdaneckých z Hodkova, do jejichž panství patřil i Zdoňov. Renesanční přestavba je pravděpodobně dílem stavitele Carla Valmadiho.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Stavba je tvořena hlavní lodí, kněžištěm v pětibokém závěru, ke kterému je ze severu připojena sakristie s oratoří. V lodi se nachází trojramenný renesanční kůr. Věž o výšce 35 metrů je na západní straně kostela. Z původních čtyř zvonů byly tři za 1. světové války zrekvírovány, v roce 1924 byly pořízeny nové z broumovské zvonařské dílna Octaviána Wintera, rekvírované za 2. světové války. Zvenku zaujme renesanční lunetová římsa.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Hlavní oltář zdobí obraz Nejsvětější Trojice od Františka Maischeidra z roku 1879. Kazatelna renesanční s figurální podporou řečniště (anděl) a reliéfy na parapetech.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Vedle kostela se nachází fara a dvě sochy sv. Jana Nepomuckého. Pod kostelem torzo pomníku obětí 1. světové války, jižně u mostku přes potok pranýř. V obci roubené a zděné zemědělské usedlosti, často v lidově klasicistních formách broumovského statku.

Bohoslužby[editovat | editovat zdroj]

Bohoslužby se konají poslední neděli v měsíci od 15.00 a na slavnost Nejsvětější Trojice.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-06-13]. Identifikátor záznamu 152089 : zvonice. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CECHNER, Antonín. Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Broumovském. Svazek XLV.. Praha: Archaelogická komise při České akademii věd a umění, 1930. 352 s. Dostupné online. Kapitola Zdoňov (Merkelsdorf) : Kostel sv. Trojice, s. 330-337. </ref>

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]