Kostel Narození Panny Marie (Lochenice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Narození Panny Marie (Lochenice)
Lochenice kostel Narození Panny Marie.JPG
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Architektonický popis
Stavební sloh gotická architektura
Odkazy
Kód památky 23882/6-642 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Narození Panny Marie je původně gotický a následně barokně přestavěný kostel, který se nalézá v centru obce Lochenice v okrese Hradec Králové. Kostel je chráněn jako kulturní památka ČR. Národní památkový ústav tento kostel uvádí v katalogu památek pod rejstříkovým číslem ÚSKP 23882/6-642.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel Narození Panny Marie v Lochenicích je zmiňován již v roce 1350. Během husitských válek byl zpustošen a vyrabován, poté byl opraven a do roku 1623 využíván podobojí. Barokní přestavba byla provedena v letech 1784–1786. Věž kostela je zachována v původní gotické podobě. V letech 2008–2009 byla provedena kompletní oprava střechy kostela.

popis[editovat | editovat zdroj]

Kostel je jednolodní obdélná stavba s užším presbytářem uzavřeným mírně vypjatým segmentem, na jeho severní straně stojí původní gotická věž se sakristií v přízemí. Stěny kostela jsou zevně členěny lizénami, loď je osvětlena z každé strany dvěma segmentově zaklenutými okny, v presbytáři je jedno okno v jižní stěně.

Uprostřed jižní fasády kostela se nalézá obdélná vstupní předsíň s půlkruhovým vchodem s mříží a sedlovou střechou krytou taškami. Na západním průčelí je obdélný barokní štít členěný dvojicemi lisén, s obdélným okénkem uprostřed, podepřený po stranách křídly s konkávně prohnutými stranami, a ukončený nahoře trojúhelníkem. Před průčelím je představěna patrová vstupní předsíň. V patře předsíně je místnost, do níž vede schodiště se vstupem z jižní strany předsíně, osvětlená z jihu a ze severu segmentově zaklenutým oknem.

Hranolová gotická věž má kamennou trnož s okosenou vrchní hranou. V přízemí z východní strany je zamřížované obdélné okénko s hladkým kamenným ostěním. V prvním patře je v každé straně úzké střílnové okénko. Druhé patro je poněkud užší, oddělené opět římsou. Uprostřed každé strany druhého patra je obdélné, půlkruhově zaklenuté okno. Ve střeše na jižní a severní straně je barokní štít s hodinami. Střecha věže je stanová, krytá prejzy, nahoře s kovovým štítkem.

K západní straně věže a severní stěně kostela je přistavěna čtvercová přízemní přístavba, s pultovou střechou, obdélným vchodem s ostěním na západní straně, segmentově zaklenutým oknem na severu a vedle něj se segmentově zaklenutým vstupem na schodiště do věže.

Zařízení kostela a kamenná kropenka je z druhé poloviny 18. století.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]