Korálovky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxLampropeltis
alternativní popis obrázku chybí
Lampropeltis Mexicana Greeri
Vědecká klasifikace
Říše Živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Řád šupinatí (Squamata)
Podřád hadi (Serpentes)
Čeleď Užovkovití (Colubrinae)
Podčeleď Colutbrinae
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Korálovky jsou rod (Lampropeltis FITZINGER 1843) užovkovitých hadů z čeledi Colubridae a podčeledi Colubrinae. V současné době se uznává 9 druhů tohoto rodu. Vědecké jméno Lampropeltis znamená něco ve smyslu „světlem oděná“, což odkazuje na nádheru těchto hadů.

Do rodu Lampropeltis patří tyto druhy:

Kromě těchto druhů existuje velké množství poddruhů a barevných variací, takže se taxonomie tohoto rodu často mění. Na druhou stranu jde o velmi dobře popsané hady, kteří jsou často chovaní v zoologických zahradách a teráriích. Některé druhy korálovek postrádají klasické pruhy kolem těla a jsou spíše skvrnité. Mohou se plést s různými dalšími druhy užovek. Odlišovacím znakem korálovek jsou hladké šupiny a nerozdělený anální štítek. Nejdelší korálovky dosahují až dvou metrů délky, obvykle je to však mnohem méně.

Korálovky se vyskytují v centrálních a jižních oblastech USA a ve Střední a Jižní Americe. Patří mezi mistry v napodobování, jde o tzv.: Mimetismus nebo Batesiánské mimikry, kdy nejedovatý živočich napodobuje živočicha jedovatého. Korálovky napodobují korálovce, což jsou jedovatí američtí hadi. Korálovky jsou výrazně barevné, střídají několik barevných pruhů kolem těla. Odlišujícím znakem je často fakt, že mají černý pruh vedle červeného, zatímco korálovci červený vedle bílého. Toto odlišení však není vždy naprosto spolehlivé, takže je nebezpečné chytat korálovky přímo v divočině.

Korálovky jsou známé pro svůj kanibalismus, jejich hlavní složkou potravy jsou totiž jiní hadi, včetně korálovců, které napodobují. Proti hemotoxickému jedu mají velkou imunitu. Většinou jde o noční živočichy.