Konzervatoř Sant'Onofrio v Porta Capuana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konzervatoř Sant'Onofrio v Porta Capuana
Chiesa di Sant'Onofrio a Capuana.jpg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konzervatoř Sant'Onofrio v Porta Capuana (italsky Conservatorio di Sant'Onofrio a Porta Capuana) bylo hudební vzdělávací zařízení, jedna ze čtyř neapolských konzevatoří, jejichž sloučením vznikla dnešní konzervatoř San Pietro a Majella. Spolu s dalšími třemi hudebními školami stáol tento institut za slavné neapolské hudební školy v 17. a 18. století.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Škola vznikla v květnu 1578 jako charitativní instituce, útulek pro sirotky a opuštěné děti, které se zde od raného věku vzdělávaly v řemeslech. Pro svůj tradiční bílý oděv dostala instituce název Congregazione delle Vesti Bianche (Kongregace bílého oděvu).

Čistě hudební školou se stala až v roce 1653, kdy je zmíňováno jedenáct žáků, dva učitelé zpěvu a sbormistr. Malí školáci, z nichž téměř pětina byla vykastrována, měli bílou sutanu, plášť a hnědý klobouk.

Hlavním úkolem konzervatoře v 17. století bylo naučit děti zpívat modlitby pro procesí a oratoře. Od poloviny 17. do začátku 18. století se škola po stránce hudební výuky značně rozvinula, a to zejména díky vysoké kvalitě a usilovné práci učitelů, jakými byli Cristoforo Caresana, Angelo Durante (strýc slavného Francesca Duranteho), Nicola Sabini a Nicola Fago. Škola brzy začala konkurovat dalším třem ústavům.

V první polovině 18. století na konzevatoři sv. Onufria vyučovali velikáni neapolské hudby, jako Francesco Durante, Nicola Porporya, Francesco Feo a Girolamo Abos. Ve druhé polovině století to pak byli Carlo Cotumacci, Joseph Doll, Giacomo Insanguine, Giovanni Furno a Salvatore Rispoli.

V roce 1797 se konzervatoř sv. Onufria spojila s konzervatoří Santa Maria di Loreto a v roce 1806 se všechny neapolské hudební instituty spojily do Real Collegio di Musica, ze která se později stala konzervatoř San Pietro a Majella.

Osobnosti spjaté s konzervatoří[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Conservatorio di Sant'Onofrio a Porta Capuana na italské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]