Giacomo Insanguine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Giacomo Insanguine
Giacomo Insanguine.jpg
Základní informace
Jinak zvaný Monopoli
Narození 22. března 1728
Monopoli
Původ italský
Úmrtí 1. února 1795
Neapol
Žánry klasická hudba
Povolání hudební skladatel, varhaník a pedagog
Nástroje varhany
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Giacomo Antonio Francesco Paolo Michele Insanguine zvaný Monopoli (* 22. března 1728 Monopoli1. února 1795 Neapol) byl italský hudební skladatel, varhaník a pedagog.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v italské Apulii, v městečku Monopoli. V jedenácti letech vstoupil do neapolské konzervatoře Conservatorio dei Poveri di Gesù Cristo, kde studoval až do roku 1743, kdy byla škola uzavřena. Přestoupil na konzervatoř Conservatorio di Sant'Onofrio a Porta Capuana a stal se žákem znamenitých pedagogů Girolama Abose a Francesca Durante. U Duranteho studoval hru na violoncello i po absolvování konzervatoře až do Durantovy smrti v roce 1755.

V roce 1756 debutoval v divadle Teatro dei Fiorentini s operou Lo funnaco revotato. Následovala řada komických oper hraných převážně v Neapoli. Po roce 1770 se styl jeho práce změnil. Komponoval dramatické opery a kromě Neapole je uvedl i v Římě, Benátkách a v Turíně.

23. srpna 1767 se stal učitelem na konzervatoři Sant'Onofrio, v roce 1774 druhým varhaníkem neapolské katedrály a v roce 1781 prvním varhaníkem. Svou kariéru operního skladatele ukončil v divadle San Carlo v roce 1782 nepříliš úspěšnou operou Calipso. V roce 1785 se stal prvním mistrem z konzervatoře Sant'Onofrio, které a jím zůstal až do své smrti 1. února 1795.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Opery[editovat | editovat zdroj]

Chrámová díla[editovat | editovat zdroj]

Spisy[editovat | editovat zdroj]

  • Regole con moti di basso, partimenti e fughe
  • Scale, salti e solfeggi

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Giacomo Insanguine na italské Wikipedii.