Cristofaro Caresana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cristofaro Caresana
Narození 1640
Benátky
Úmrtí 13. září 1709 (ve věku 68–69 let)
Neapol
Povolání varhaník, operní pěvec a hudební skladatel
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Cristofaro Caresana (1640? Benátky13. září 1709, Neapol) byl italský barokní hudební skladatel, představitel neapolské operní školy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Benátkách patrně roku 1640, přesné datum ani letopočet však není znám. V Benátkách také získal základní hudební vzdělání u Zianiho. Ve věku 16 let přesídlil do Neapole.

Nejprve se připojil k divadelní společnosti Feblarmoninici, která uváděla v Neapoli první melodramy. V roce 1667 se stal varhaníkem v Královské kapli a ředitelem konzervatoře Neapolitan Conservatorio di S Onofrio a Capuana. Na těchto místech zůstal až do roku 1690. V r. 1699 vystřídal Francesca Provenzale ve funkci „maestro del Tesoro di San Gennaro“ a komponoval pro nejrůznější neapolské instituce až do své smrti v roce 1709.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Caresana byl uznávaný mistr kontrapunktu. Z jeho početné tvorby je dodnes hraná zejména hudba chrámová. Vrcholnou ukázkou je „Messa, e Vespero, a 16 voci con 7 Istrumenti divisi in 4 Chori de Cristofaro Caresana“ z roku 1670. Rozměrná skladba obsahuje nejen klasickou mši, ale i žalmy k večerní bohoslužbě, jakož i instrumentální mezihry ve formě sonát. Je pozoruhodná zejména prostorovými efekty vznikajícími použitím dvou samostatných nástrojových skupin.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]