Kongregace pro katolickou výchovu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kongregace pro katolickou výchovu (semináře a studijní instituty)

Congregatio de Institutione Catholica (de Seminariis atque Studiorum Institutis)

Adresa Palazzo delle Congregazioni, Piazza Pio XII, 3
00193 Roma, Italia
Prefekt Giuseppe kardinál Versaldi (od roku 2015)
Sekretář arcibiskup Angelo Vincenzo Zani (od roku 2012)
Podsekretář Mons. Friedrich Bechina (od 2013)

Kongregace pro katolickou výchovu (semináře a studijní instituty) (latinsky Congregatio de Institutione Catholica (de Seminariis atque Studiorum Institutis)) je součástí římské kurie.

Jejím úkolem je dohlížet na "formaci těch, kdo jsou povoláni k posvátnému kněžství a také na rozvoj a řízení katolické výchovy" [1]: stará se tedy především:

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kongregace, která se měla starat o římskou univerzitu a další známé univerzity byla založena pod názvem "Congregatio pro universitate studii romani" (Kongregace pro univerzitu římského studia) již papežem Sixtem V. roku 1588. Lev XII. roku 1824 vytvořil "Congregatio studiorum" (Kongregace pro studia) pro školy v papežském státě, která od roku 1870 začala spravovat všechny katolické univerzity. Roku 1915 papež Benedikt XV. zřídil kongregaci s titulem "Congregatio de Seminariis et Studiorum Universitatibus" (Kongregace pro semináře a univerzitní studia). Reforma římské kurie za Pavla VI. v roce 1967 znamenala změnu názvu na "S. Congregatio pro Institutione Catholica" (Posv. kongregace pro katolickou výchovu) a další rozšíření jejích kompetencí na katolické školy. Papež Jan Pavel II. jí v apoštolské konstituci Pastor Bonus z roku 1988 dal její současný název a potvrdil její kompetence.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Kongregace se skládá z 31 členů – kardinálů, arcibiskupů a biskupů. Jejím prefektem je kardinál Giuseppe Versaldi, jmenovaný do této funkce papežem Františkem 31. března 2015.

Při kongregaci existuje Papežské dílo pro kněžská povolání.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Jan Pavel II., apošt. konstituce Pastor Bonus o římské kurii, 28. 6. 1988, čl. 112

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]