Kongregace pro katolickou výchovu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kongregace pro katolickou výchovu (semináře a studijní instituty)

Congregatio de Institutione Catholica (de Seminariis atque Studiorum Institutis)

Adresa Palazzo delle Congregazioni, Piazza Pio XII, 3
00193 Roma, Italia
Prefekt Zenon kardinál Grocholewski (od roku 1999)
Sekretář arcibiskup Jean-Louis Bruguès (od roku 2007)
Podsekretář Mons. Angelo Vincenzo Zani (od 2002)

Kongregace pro katolickou výchovu (semináře a studijní instituty) (latinsky Congregatio de Institutione Catholica (de Seminariis atque Studiorum Institutis)) je součástí římské kurie.

Jejím úkolem je dohlížet na "formaci těch, kdo jsou povoláni k posvátnému kněžství a také na rozvoj a řízení katolické výchovy" [1]: stará se tedy především:

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kongregace, která se měla starat o římskou univerzitu a další známé univerzity byla založena pod názvem "Congregatio pro universitate studii romani" (Kongregace pro univerzitu římského studia) již papežem Sixtem V. roku 1588. Lev XII. roku 1824 vytvořil "Congregatio studiorum" (Kongregace pro studia) pro školy v papežském státě, která od roku 1870 začala spravovat všechny katolické univerzity. Roku 1915 papež Benedikt XV. zřídil kongregaci s titulem "Congregatio de Seminariis et Studiorum Universitatibus" (Kongregace pro semináře a univerzitní studia). Reforma římské kurie za Pavla VI. v roce 1967 znamenala změnu názvu na "S. Congregatio pro Institutione Catholica" (Posv. kongregace pro katolickou výchovu) a další rozšíření jejích kompetencí na katolické školy. Papež Jan Pavel II. jí v apoštolské konstituci Pastor Bonus z roku 1988 dal její současný název a potvrdil její kompetence.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Kongregace se skládá z 31 členů – kardinálů, arcibiskupů a biskupů. Jejím prefektem je polský kardinál Zenon Grocholewski, jmenovaný do této funkce papežem Janem Pavlem II. 15. listopadu 1999. Prefekta a vedení kongregace ve funkci potvrdil 30. listopadu 2013 papež František.[2]

Při kongregaci existuje Papežské dílo pro kněžská povolání.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Jan Pavel II., apošt. konstituce Pastor Bonus o římské kurii, 28. 6. 1988, čl. 112
  2. Papež potvrdil vedení Kongregace pro katolickou výchovu [online]. radiovaticana.cz, [cit. 2013-12-02]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]