Koleje Strahov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rekonstruované bloky Strahovských kolejí
Budova 8 strahovských kolejí
Chodba jedné z budov Strahovských kolejí

Koleje Strahov je studentské ubytovací zařízení v Praze, na kolejích působí studentský klub Silicon Hill.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Koleje Strahov byly vybudovány v letech 19641965 (mimo bloku 1, kde studenti nebydlí a který byl postaven v roce 1960). Architektem je Stanislav Franc, Luděk Hanf, Viktor Formáček, Jaroslav Kándl, Jan Nováček a J. Ezechiáš. Občas posloužily jako spartakiádní šatny či dočasné útočiště obětí záplav, ale hlavně v jejich útrobách každý rok, v některém z bloků 2 až 12 skončí několik tisíc (přesně prý 4722) studentů fakult ČVUT. Nejvíce pokojů je dvoulůžkových, ale jsou zde i pokoje s větší kapacitou, až pro deset lidí, které jsou zaplněny každoročně počátkem semestru a lidé z nich jsou pak postupně přemísťováni podle toho jak se uvolňuje kapacita menších pokojů. Studentské aktivity, počítačovou síť a samosprávu zajišťuje od roku 1998 klub Silicon Hill.

Nabídka ubytování[editovat | editovat zdroj]

V areálu kolejí se nachází dvoulůžkové pokoje se společným sociálním zařízením na každém podlaží nebo buňkový systém s dvoulůžkovými pokoji, který je zaveden pouze v rekonstruovaném bloku č. 8. Celková kapacita kolejí je 4722 lůžek. V areálu kolejí se nachází studentská menza, kluby, bary, restaurace, obchody, kolejní hřiště, kopírovací středisko, parkoviště.

V červenci 2012 tam byli ubytováni mimopražští účastníci XV. všesokolského sletu

Získání koleje[editovat | editovat zdroj]

Nárok studentů ČVUT na ubytování na koleji se řídí bodovým systémem, který vytváří a sestavuje správa účelových zařízení ČVUT. Studenti body získávají podle kritérií, které se odvíjí jednak od vzdálenosti (respektive časové dostupnosti) bydliště studenta od Prahy a jednak od jeho studijních výsledků.

Strahovský pokoj[editovat | editovat zdroj]

Pro Strahovský pokoj jsou typické dvoukřídlé dveře. Místnost je obdélníkového tvaru, pouze v levém rohu místnosti narušuje tvar obdélníku vestavěná skříň. Pokoj je vybaven dvěma stoly, postelemi, židlemi, botníkem, zavěšenou skříňkou a vestavěnou skříní a jeho plocha je přibližně 11 m².[1]

Dopravní spojení[editovat | editovat zdroj]

Na koleje Strahov se dá dopravit autobusy jedoucími až před objekt ze stanice metra A Dejvická, tak ze stanice metra B Karlovo náměstí nebo Anděl. Adresa kolejí je Vaníčkova 7, 16900 Praha 6.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Plánek pokoje

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]