Kokpit (plachetnice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kokpit malého plachetního člunu.
Smrt viceadmirála lorda Nelsona v kokpitu jeho vlajkové lodi HMS Victory během bitvy u Trafalgaru.

Jako kokpit (anglicky cockpit)[pozn. 1] byl Royal Navy původně označován vymezený prostor sloužící za stanoviště kormidelníka. To vedlo k tomu, že pojem je stále užíván k označení prostoru na palubě blízko zádě u menších plachetních plavidel, v němž je umístěno ovládání kormidla.

U pozdějších plachetních lodí s více palubami tento prostor zůstal zachován, ale octnul se v podpalubí, obklopen kójemi sloužícími k ubytování námořních kadetů a pomocníků plavebního mistra. U válečných plachetních lodí sloužil jako stanoviště lodního chirurga a jeho asistentů během bitev.[1]

Ve fikci[editovat | editovat zdroj]

V románové sérii Aubrey-Maturin Patricka O'Briana, odehrávající se na lodích Royal Navy během napolenských válek a války v roce 1812, kokpit hraje významnou úlohu, coby stanoviště chirurga Stephena Maturina během většiny bojových scén.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Podle podobnosti s jámou či ohradou užívanou v Anglii pro kohoutí zápasy - cock je anglicky kohout, a pit znamená jáma či přeneseně aréna.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cockpit (sailing) na anglické Wikipedii.

  1. Cockpit. In: KEMP, Peter. Oxford Companion to Ships and the Sea. Oxford: Oxford University Press, 1976. S. 177. (anglicky)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]