Kormidlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kormidlo lodě

Kormidlo je zařízení, které umožňuje udržování a změny směru pohybu letadel, lodí či jiných dopravních prostředků. Obvykle má tvar ploché desky, umístěné na zádi řízeného stroje tak, aby kladlo prostředí co nejmenší odpor. Existují ale i kormidla umístěná jinde. Účelem kormidla je svými náklony měnit obtékání tělesa dopravního prostředku okolním prostředím a tak měnit směr pohybu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jedním z nejstarších typů kormidel je kormidelní veslo. Udrželo se ve výstroji lodí od starověkého Egypta až do středověku. Později začalo být kormidlo připevňováno k zádi lodi napevno. Jeho ovládání se provádělo nejprve přímo, u větších lodí pákovým převodem a nakonec od roku 1705 kormidelním kolem. V novověku se kormidla postupně dále zdokonalovala, což bylo umožněno vývojem materiálů i teoretických znalostí. U velkých moderních lodí bývá kormidelník ovládající kormidlo umístěn do samostatné provozní místnosti zvané kormidelna na lodním můstku.

Letecké kormidlo[editovat | editovat zdroj]

Působení kormidla na letadlo

Kormidlo u letadla (s jeho konvenční polohou na ocase) se nepoužívá k zatáčení. Letadlo zatáčí tím, že se nakloní pomocí křidélek a vodorovná složka nakloněného vektoru vztlaku pak táhne letoun do zatáčky. Kormidlo pak slouží k eliminaci otáčení letadla v opačném směru, než je záměr pilota. Tento jev vznikne tím, že na zvedajícím se křídle má křidélko větší vztlak než na vnitřním křídle a tudíž má i větší indukovaný odpor. Takto nakloněný letoun má tendenci k otáčení proti původnímu náklonu. Kormidlo pak tuto změnu koriguje. Kormidlo tak udržuje zatáčku v koordinovaném režimu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]