Kormidelní kolo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kormidelní kolo lodi Clémenceau

Kormidelní kolo je zařízení, sloužící k ovládání kormidla lodi. Bylo vynalezeno okolo roku 1705[1] a rychle vytlačilo dříve používanou kormidelní tyč. V mnoha případech se užívá dodnes.

Tvar kormidelního kola se ustálil na loukoťovém kole s mnoha rukojeťmi. Na toto kolo je připojen buben, na němž je navinuto lano tak, aby se při otáčení jeden konec lana navíjel a druhý odvíjel. Konce lana jsou připevněna k ovládací páce kormidla. Toto uspořádání umožnilo umístit stanoviště kormidelníka na místo s nejlepším výhledem. Díky velkému převodu umožňuje kormidelní kolo ovládání i velmi rozměrného kormidla.

V současnosti kormidelní kolo velkých lodí obvykle ovládá hydraulický nebo elektrický obvod, hydraulický nebo elektrický pohon pak podle jeho signálů pohybuje kormidlem. Na velkých lodích je kormidelní kolo často umístěno v samostatné místnosti zvané kormidelna umístěné na lodnim můstku. Kormidelní kolo obsluhuje vycvičená obsluha (námořník) zvaný kormidelník.

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Kormidelními koly byly vybaveny i některé vzducholodi - kormidelní kola tam ale musela být dvě - pro vertikální i horizontální kormidla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HYNEK, Vladimír; KLUČINA, Petr. Válečné lodě 1: Lodě veslové a plachetní do roku 1860. 1. vyd. Praha : Naše vojsko, 1985. 28-053-85. Kapitola III. Zlatý věk plachet, s. 144-145.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]