Košínský potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Košínský potok
Potok při odtoku z Malého Jordánu
Potok při odtoku z Malého Jordánu
Základní informace
Délka toku 17 km
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 1-07-04-073
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Jihočeský kraj - okres Tábor)
Úmoří, povodí
Severní moře, Labe, Vltava, Lužnice, Tismenický potok
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Košínský potok je potokokrese TáborJihočeském krajiČeské republice. Je přibližně 17 km dlouhý, v kategorii významný 10,5 km. Také se někdy uvádí pod názvy Tismenice nebo Tismenický potok.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení 2 km západně od Střezimíře v oblasti kolem „Čmerdovky“ u Bonkovic. Ze směru od pramene míří k jihovýchodu až jihu přes Bonkovice, přes Struhový rybník, Hořejší rybník a Chobot do Nové Střezimíře, kde se stáčí k jihu podél Šestkova vrchu (563 m n. m.), u Šeborova mlýna přibírá zprava malý přítok a před Borotínem-Starým Zámkem se stáčí doprava a vlévá do Starozámeckého rybníku (soutok s Borotínským potokem zprava). Bezprostředně pod Starozámeckým rybníkem následuje rybník Babinec, do nějž se zprava vlévá Chomoutovský potok. Horní tok od pramene ke Starozámeckému rybníku či Babinci se označuje též jako Bonkovický potok.

Pod Starozámeckým rybníkem pokračuje potok dále na jih, bezprostředně následuje rybník Babinec. Z rybníku Babince teče dále na jih. Pod obcí Moraveč přibírá zleva od Sudoměřic vodu Černého potoka, u Rzavé se zleva vlévá další potok, tekoucí z jezera Chotoviny. Potom Košínský potok údolím mezi radimovickými a košínskými lesy míří k obci Košín, vtéká do vodní nádrže Košín I. (na jejím začátku se zprava kaskádou rybníků připojuje Radkovský potok) a z ní pokračuje jihovýchodně a zde tvoří četné meandry. Zleva přibírá vodu dvou potoků od Stoklasné Lhoty a u starobylého železničního viaduktu (trať z Tábora na Písek) zprava ze SvrabovskéhoRadimovického potoka (ten protéká přes soustavu rybníků u obce Radimovice u Tábora (rybníky Praporka, Mlynářka, Hájek, Velký rybník, Nová komora, Podedvorný rybník, aj.). Těsně u místní části Tábor–Náchod se Košínský potok vlévá do Malého Jordánu. Z něj, nad bývalým náchodským mlýnem a u polní cesty Náchod-Čekanice, přes mohutná stavidla, pokračuje 2 m širokým tokem do nedaleké údolní nádrže (obecně označované jako rybník) Jordán. Poslední úsek, z Jordánu přes město Tábor do Lužnice, se obvykle označuje již jako Tismenický potok.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Povodně[editovat | editovat zdroj]

V druhé vlně velkých povodní na jihu Čech v srpnu 2002 se silně rozvodnil také Košínský potok a přívaly vody nevydržela hráz Zámeckého rybníku v Borotíně. Po jejím protržení voda ještě více ohrozila Malý Jordán a také nádrž Jordán v Táboře. Zde pod hrází bylo již vodou zaplaveno údolí kolem Tismenického potoka, který je v podstatě dolním tokem Košínského potoka.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]