Přeskočit na obsah

Klášter Cîteaux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Opatství Panny Marie v Cîteaux
Abbaye Notre-Dame de Cîteaux
Knihovna opatství Cîteaux
Knihovna opatství Cîteaux
Lokalita
StátFrancieFrancie Francie
KrajCôte-d'Or
MístoSaint-Nicolas-lès-Cîteaux
Souřadnice
Map
Základní informace
Řádpůvodně benediktini, poté cisterciáci
ZakladatelRobert z Molesme
Založení1098
Zrušení1791
Mateřský klášterKlášter Molesme
Dceřiný klášterLa Ferté, Pontigny, Clairvaux, Morimond, Preuilly, La Cour-Dieu, Bonnevaux, L'Aumône, Louroux, La Bussière, Le Miroir, Sestri Ponente, Valloires, Herrevad, Perseigne, Aubazine, Carracedo, Sotos Albos, L'Escarp, Royaumont, San Salvatore, L'Épau, Monte Acuto, La Clarté-Dieu, Moulins, La Piété-Dieu, Rochefort
Odkazy
Kód památkyPA00112634
Webwww.citeaux-abbaye.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter Cîteaux je trapistické opatství poblíž Dijonu ve Francii, dřívější zakládací a správní centrum cisterciáckého řádu. Založil je v roce 1098 svatý Robert, opat z Molesme, jako benediktinskou fundaci, brzy se však od benediktinů oddělilo a stalo se prvním klášterem nového cisterciáckého řádu.

Téměř sedm set let bylo centrem řádu: každoročně se v něm konala generální kapitula a jeho opat byl zároveň generálním opatem řádu. Na konci 18. století bylo za francouzské revoluce zrušeno a prodáno francouzskou vládou, na konci 19. století byly pozemky vykoupeny cisterciáky přísné observance (trapisté) a opatství obnoveno v rámci jejich řádu.

Fundátoři kláštera Cîteaux
Budova ze 17. století postavená za opata Doma Jeana Petita

Během reformy benediktinského řádu se několik mnichů z benediktinského kláštera Molesme pod vedením svatého Roberta vydalo do neosídlené krajiny. Dvacet kilometrů od Dijonu, na staré římské cestě v místě zvaném Cîteaux, založili mniši 21. března 1098 nový klášter a pojmenovali ho podle milníku Cistercium. Tento název se později vžil pro celý nově vzniklý mnišský řád.

Klášter Cîteaux se stal mateřským klášterem všech nově vzniklých klášterů cisterciáckého řádu, které k němu zaujímaly podřízené postavení. Organizace řádu byla pevně spojena filiačními vazbami a opat v Cîteaux byl nejvýše postavenou osobou řádu, což se projevovalo i pravidelným zasedáním generální kapituly. Každoročně se 14. září sjeli opati ze všech dceřiných klášterů do Cîteaux a jednali o potřebách řádu.

O významu kláštera svědčí, že si jej jako místo posledního odpočinku vybrala řada burgundských vévodů. Pohřebiště bylo zničeno během francouzské revoluce. Bývá srovnáváno s nekropolí francouzských králů v Saint-Denis.[1]

Z hlavního kláštera v Cîteaux se dochovalo jen několik budov z 16.–18. století, stavby z doby jeho založení byly rozebrány na kámen[2].

Klášter obývá asi třicet mnichů. V klášterní mlékárně se vyrábí sýr nesoucí jméno opatství. Klášter je možné navštívit, ale prohlídky s průvodcem se konají pouze od května do září v některých dnech a s omezeným počtem účastníků.[2]

  1. Martine Plouvier, Alain Saint-Denis (dir), Pour une histoire monumentale de l’abbaye de Cîteaux, Cîteaux, commentarii cistercienses, Association Bourguignonne des Sociétés Savantes, 1998, kapitola od Marie-Françoise Damongeot a Martine Plouvier Cîteaux-nécropole : la « saint-Denis bourguignonne »
  2. a b SUCHA, Marian S. Cisterciáci. Země světa. 3.6.2021, roč. 20, čís. 6, s. 42–47. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]