Klouzek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o rodu hub. O nerostu pojednává článek mastek.
Jak číst taxoboxKlouzek
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše houby (Fungi)
Oddělení stopkovýtrusné (Basidiomycota)
Pododdělení Agaricomycotina
Třída Agaricomycetes
Řád hřibotvaré (Boletales)
Čeleď slizákovité (Gomphidiaceae)
Rod klouzek (Suillus)
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klouzek (Suillus) je rod hub z čeledi slizákovitých (Gomphidiaceae). Houby tohoto rodu tvoří mykorhizu především s jehličnany.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Klobouk je masitý, většinou slizký a i za sucha lesklý. Vyskytují se však i druhy s kloboukem šupinatým a suchým klouzek (hřib) strakoš. Na klobouku je zejména v mládí patrné velum, ale není to 100% pravidlem. Právě slizkost klobouku někdy může odrazovat od sběru, slizkou vrstvu lze ale většinou snadno sloupnout. Snad v případě, kdy je plodnice vystavena přímému slunci, může být oloupání klobouku obtížnější. Třeň je s prstenem nebo s gutačními kapkami. Pouze vzácně je holý. Výtrusný prach je rezavě až olivově hnědý. Výtrusy jsou elipsovité až vřetenovité, hladké.

Obchod[editovat | editovat zdroj]

Obchodování je v České republice povoleno pouze s některými druhy. Jsou to: klouzek bílý (jen mladé plodnice), klouzek kravský (jen mladé plodnice), klouzek obecný, klouzek sličný, klouzek slizký, klouzek strakoš a klouzek zrnitý.[1] Při prodeji je dovoleno oloupání klobouků.[2]

Chráněné druhy[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy klouzků se v České republice vyskytují zřídka nebo zcela výjimečně a zasluhují proto ochranu. U druhů označených jako CR (kriticky ohrožený) je v případě nálezu doporučeno kontaktovat nejbližší mykologickou společnost a tuto skutečnost ohlásit.

Seznam ohrožených druhů dle Červeného seznamu hub (makromycetů) České republiky (2006).[3]

český název vědecký název stupeň ohrožení v Česku[3]
Klouzek douglaskový Landkammerův Suillus lakei var. landkammeri EN
Klouzek sibiřský Suillus sibiricus CR
Klouzek tridentský Suillus tridentinus EN
Klouzek žlutavý Suillus flavidus EN

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vyhláška č. 157/2003 Sb., o požadavcích na ovoce a zeleninu; příloha č.13 [online]. [cit. 2009-11-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-12-15. 
  2. Vyhláška č. 157/2003 Sb., o požadavcích na ovoce a zeleninu; §25 [online]. [cit. 2009-11-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-12-15. 
  3. a b Holec J. & Beran M. [eds.] (2006): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky [Red list of fungi (macromycetes) of the Czech Republic]. – Příroda, Praha, 24: 1-282 [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]