Klokan irma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKlokan irma
alternativní popis obrázku chybí
Klokani irma na ilustraci od Johna Goulda
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Podtřída vačnatci (Marsupialia)
Řád dvojitozubci (Diprotodontia)
Čeleď klokanovití (Macropodidae)
Rod Macropus
Binomické jméno
Macropus irma
(Jourdan, 1837)
Vyznačený areál rozšíření klokanů irma
Vyznačený areál rozšíření klokanů irma
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klokan irma (Macropus irma) je druh klokana žijící na jihozápadním pobřežní západní Austrálie. Na rozdíl od jiných druhů klokanů, tento není dle IUCN chráněný, avšak lišky (Vulpes vulpes) představují pro jejich populace značné nebezpečí.[2]

Klokani irma jsou šedě zbarvení s výraznými bílými pruhy srsti na obličeji a předních a zadních končetinách. Tito klokani jsou převážně denní živočichové a živí se hlavně travinami.[2]

Detail hlavy

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Druh klokan irma poprvé klasifikoval Claude Jourdan v roce 1837 pod latinským názvem Macropus irma. Jako možná synonyma uvedli i názvy Halmaturus Irma[3] a Jay Gould později, roku 1852, doplnil i synonymum Macropus manicatus. Veškeří klokanovití spadají do řádu dvojitozubci (Diprotodontia), jsou tedy diprodontní; to znamená, že jim na spodní čelisti převládá jeden pár řezáků, v ojedinělých případech může být přítomen i druhý pár. V horní čelisti mají klokani irma tři páry řezáků. Dvojitozubci jsou navíc syndaktilni, to znamená, že mají druhý a třetí prst na předních končetinách srostlý. Rod Macropus, kam klokan irma patří, je nejpočetnějším rodem klokanů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Přestože jsou klokani irma malého vzrůstu, zbarvením se podobají větším druhům klokanů ze západní Austrálie. Tělo hlavy a těla klokanů irma má délku asi 1,2 m. Samotný ocas má mezi 54 až 97 cm, v poměru k tělu je tedy poměrně velký. Dospělí jedinci váží mezi 7 až 9 kg. Velikostně jsou samci a samice téměř stejní, u tohoto druhu tedy není žádný pohlavní dimorfismus. Jejich zbarvení zahrnuje dvě oblasti; obličej a zbytek těla. Tělo je bledě až tmavě šedé a na obličeji se nachází výrazný bílý pruh. Uši jsou černobílé, prsty na předních a dolních končetinách černé.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Klokani irma jsou býložravci a živí se především listy nebo se pasou na trávě. Na rozdíl od jiných druhů klokanů, klokan irma je denní zvíře a aktivní je převážně během svítání a soumraku. Odpoledne, v nejteplejší části dne, se většinou po dvojicích nebo jednotlivě skrývají v křovinách nebo houštinách. Přestože jídelníček klokanů irma nebyl nikdy příliš zkoumán, obecně se uvádí, že se živí na kosmatcovnících jedlých (Carpobrotus edulis), troskutech prstnatých (Cynodon dactylon) a rostlinách druhu Nuytsia floribunda. Strava klokanů je z 3 až 17 % tvořena travinami a ostřicemi, 1 až 7 % tvoří různé kvetoucí rostliny a listy nízkých keřů tvoří ve stravě klokanů 79 až 88 %.[4] Podobně jako jiné druhy klokanů, i tento dokáže přežít bez vody poměrně dlouhou dobu.[3]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Mláďata klokanů irma se běžně rodí v průběhu dubna až května. Běžně samice porodí pouze jedno mládě, výjimečně až dvě. Klokani jsou obecně známí tím, že samice mají na břiše vak, do kterého nevyvinuté embryo vleze a přisaje se na jeden ze čtyř struků.[3] Březost trvá tři až pět týdnů a mládě se ve vaku vyvíjí po dobu až sedmi měsíců, tedy do října nebo listopadu. Když se již mládě do vaku nevejde, do vaku strká pouze hlavu a saje mléko.

Výskyt a vývoj populace[editovat | editovat zdroj]

Klokani irma žijí na jihozápadním pobřeží západní Austrálie, směrem od Kalbarri až po Cape Arid. Větší populace žijí zejména v blízkosti řeky Swan.[5] Vyhledávají suchá a otevřená stanoviště, jen ve výjimečných případech se uchylují do lesů nebo vlhkých biotopů.

V době počátků osidlování Austrálie Evropany byli klokani irma běžní.[6] Po tí, co se Evropané usadili i v západní Austrálii, začal se rozvíjet obchod s kožešinou klokanů a to neušetřilo ani klokany irma. Drasticky začala populace klokanů irma klesat až rokem 1970, pravděpodobně to bylo způsobeno přemnožením lišek. Ty lovily především mláďata malých druhů klokanů. Podle průzkumů provedených v roce 1970 v Jarrah Forests žilo 10 klokanů irma na 100 km².[7] Další průzkum, provedený v roce 1990, hlásil snížení jejich populace do té míry, že na 100 km² žil jediný klokan irma. V tom samém roce schválilo ministerstvo životního prostředí kontroly populací lišek a v případě přemnožení bylo povoleno pokládat návnady, tedy maso nebo vejce napuštěná toxinem; fluoroctanem sodným, lidově známým také pod číslem 1080. Tato metoda se osvědčila a populace klokanů irma se zvýšila. V současné době již žije přes 100 000 kusů.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Western brush wallaby na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. a b MENKHORST, Peter; KNIGHT, Frank. Field Guide to Mammals of Australia. [s.l.]: OUP Australia & New Zealand 296 s. Dostupné online. ISBN 9780195573954. (anglicky) 
  3. a b c DYCK, Steve Van; STRAHAN, Ronald. The Mammals of Australia. [s.l.]: Reed New Holland 898 s. Dostupné online. ISBN 9781877069253. (anglicky) 
  4. HUME, Ian D. Marsupial Nutrition. [s.l.]: Cambridge University Press 454 s. Dostupné online. ISBN 9780521595551. (anglicky) 
  5. WILSON, Don E.; REEDER, DeeAnn M. Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference. [s.l.]: JHU Press 2201 s. Dostupné online. ISBN 9780801882210. (anglicky) 
  6. MORITZ; KIKKAWA, Jiro. Conservation biology in Australia and Oceania. [s.l.]: Surrey Beatty & Sons Propriety, Limited 426 s. Dostupné online. ISBN 9780949324481. (anglicky) 
  7. a b Macropus irma [online]. IUCN Red List [cit. 2016-03-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]