Klášter Kamp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klášter Kamp
Pohled skrze barokní zahradu na zahradní terasy a bývalý konventní kostel
Pohled skrze barokní zahradu na zahradní terasy a bývalý konventní kostel
Lokalita
Stát NěmeckoNěmecko Německo
Místo Kamp-Lintfort
Souřadnice
Kamp
Kamp
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kamp (německy Kloster Kamp), známý také jako Altenkamp nebo Alt(en)feld, byl první cisterciáckou fundací na území Německa. Dnes se nachází ve městě Kamp-Lintfort, ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko v západním Německu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byl založen roku 1123 kolínským arcibiskupem Fridrichem I., jako dceřiný klášter francouzského Morimondu. Jakožto první cisterciácká fundace na tomto území, byl nadán rozsáhlým majetkem a postupem času se stal velmi mocným a bohatým. Byl také nesmírně aktivní v zakládání vlastních dceřiných opatství.

Lebka sv. Agáty v bývalém konventním kostele

V 15. století byl rozsáhle přestavěn, ale během reformace utrpěl značné škody. Na začátku kolínské války (1583–1588) byl klášter opuštěn. Většina mnichů odešla do města Neuss, kde přečkali obléhání a bombardování v červenci 1586, část konventu zamířila do Rheinbergu, které bylo třikrát obléháno (naposledy v roce 1589). Klášter jako takový byl zničen v roce 1586 holandským vojevůdcem Adolfem van Nieuwenaar. Za vlády opata Polenia (1636–1664), se část konventu do kláštera navrátila, ale rekonstrukce započala až v roce 1683 a celá komunita se vrátila v roce 1700.

Během německé sekularizační vlny v roce 1802, byl klášter prodán a z větší části srovnán se zemí. Někdejší konventní chrám byl přeměněn na farní kostel.

Mezi lety 1954 a 2002 v Kampu sídlila komunita karmelitánů, ale poslední z nich klášter opustil v roce 2010.

Klášter je dodnes známý svými krásnými terasovitými zahradami a oranžeriemi.

Panorama kostela a barokních zahrad

Dceřiné kláštery Kampu[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Kamp Abbey na anglické Wikipedii a Kloster Kamp na německé Wikipedii.