Kolínská válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kolínská válka
konflikt: Kolínská válka
Dobytí pevnosti Godesberg v roce 1583
Dobytí pevnosti Godesberg v roce 1583
trvání: 1583–1588
místo: Kolínské kurfiřtství
casus belli: porušení tzv. církevní výhrady
výsledek: Vítězství římskokatolické strany
strany
Black St George's Cross.svg Gebhard Truchsess z Waldburgu
Nieuwenaar.gif Rod Neuenahr-Alpen
Wappen Waldburg.svg Rod Waldburg
Wappen Zweibrücken.svg Rod Zweibrücken
Arms Nassau.png Nasavští
Wappen Solms.png Rod Solms-Braufen
a další
Black St George's Cross.svg Arnošt Bavorský
Arms of the Palatinate (Palatinate-Bavaria).svg Wittelsbachové
DEU Koeln COA.svg Svobodné říšské město Kolín
Armoiries Philippe II d'Espagne.svg Filip II. Španělský
a za něj:
  • Blason famille it Farnese01.svg Rod Farnese
  • Arms-Isenburg-Lowyousal-after 1557.png Rod Isenburg-Grenzau
  • MansfeldWappen.gif Rod Mansfeld-Vorderort
  • Rod Berlaymont-Flyon

a další

velitelé
Jan Kazimír Falcko-Simmernský
Adolf van Nieuwenaar
Karl, Truchsess von Waldburg
Maarten Schenck van Nydeggen
Hermann Friedrich Cloedt
Ferdinand Bavorský
Alexander Farnese, vévoda Parmský
Karl von Mansfeld Frederick, vévoda Sasko-Lauenburgský
Claude de Berlaymont
Salentin IX z Isenburgu-Grenzau
Francisco Verdugo

síla
proměnlivá: 10 000–28 000
do roku 1586
proměnlivá: 10 000–28 000
do roku 1586
od roku 1586:
18 000–28 000 mužů
Flanderské armády (Španělsko)
ztráty
neznámé neznámé

Kolínská válka (15831588) byl ozbrojený konflikt, který zpustošil Kolínské kurfiřtství, historické církevní knížectví, součást Svaté říše římské v dnešní spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko v Německu. Příčinou války byla německá reformace a následná protireformace a probíhala souběžně s Hugenotskými válkami a Nizozemskou revolucí.

Bývá také nazývána válkou senešalů, senešalským rozvratem a řídce též kanalizační válkou. Konflikt prověřil princip tzv. církevní výhrady, která byla zahrnuta v Augšpurském míru v roce 1555. Tento princip vylučoval nebo „vyhrazoval“ církevní území Svaté říše římské z uplatňování Cuius regio, eius religio (čí země/panství, toho víra), jako hlavního prostředku k určování náboženství na daném území. Tento princip v praxi znamenal, že pakliže by kurfiřt přestoupil k protestantství, měl abdikovat, spíše než nutit svůj lid konvertovat s ním.

V prosinci 1582 kolínský kurfiřt Gebhard Truchsess von Waldburg konvertoval k protestantství. Princip církevní výhrady vyžadoval jeho rezignaci. Místo toho ale pro své poddané ustanovil náboženskou paritu (stejnost) a v roce 1583 se oženil s Agnes von Mansfeld-Eisleben a plánoval změnit církevní stát na sekulární dynastické vévodství. Katedrální kapitula zvolila jiného arcibiskupa (kolínský kurfiřt byl zároveň kolínským arcibiskupem) a to Arnošta Bavorského.

Zpočátku se snažily jednotky soupeřících biskupů získat kontrolu nad částmi území. Několik baronů a hrabat držících území s feudálními závazky vůči kurfiřtovi, drželo zároveň území v blízkých holandských provinciích; Vestfálsku, Lutychu a jižním nebo také španělském Nizozemí. Složitost dynastických vztahů a apanáží způsobila, že lokální konflikty přerostly do jednoho velkého, v němž se angažovalo i Falcké kurfiřtství, Nizozemsko, skotští a angličtí žoldáci na protestantské straně a bavorští a papežští žoldáci na straně katolické. V roce 1586 se ještě umocnil s přímým zapojením španělské armády a italských kondotiérů na katolické straně. Situaci příliš nepřidala ani finanční a diplomatická podpora protestantské strany od královny Alžběty I. a Jindřicha III. Francouzského.

Válka kolidovala s nizozemskou revolucí (1568–1648), která znamenala i účast rebelujících nizozemských provincií a Španělska. Úspěšně završení války znamenalo upevnění moci rodu Wittelsbachů v severozápadním Německu a pomohlo oživit katolicismus na dolním Rýně. Kolínská válka zároveň vytvořila jistý precedens pro vnější intervence do německých náboženských a dynastických konfliktů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cologne War na anglické Wikipedii.