Kjonbokun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gyeongbokgung
Gyeongbok-gung palace-05 (xndr).jpg
Výstavba1394
Poloha
Adresa서울특별시 종로구 사직로 161, Jongno District, Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kjonbokun

Kjonbokkung, též Gyeongbokgung (hangul: 경복궁) je první korejský královský palác postavený za dynastie Čoson na severu Soulu v roce 1395. V období své největší slávy sloužil jako domov pro královskou rodinu a její příslušníky. Je největším z tzv. Pěti velkých paláců, postavených dynastií Čoson. Během Imdžinské války byl z velké části zničen požárem a poté po více než dvě století opuštěn. V 19. století byl za vlády krále Kodžona pod vedením prince regenta Chinsona Tewonguna obnoven a rozšířen, ale během japonské okupace znovu zničen. V současnosti se rekonstruuje a slouží především jako muzeum.

Nachází se v severní části Soulu a je jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí v Jižní Koreji. Pohodlně se sem lze dostat metrem – linkou 3 na zastávku Gyeonbokgung exit 5 a poté zhruba 5 minut pěší chůze. Velmi populární podívanou je střídání stráží u hlavní brány Gwanghwamun, které se koná každou hodinu v čase od 10:00 do 15:00.

Struktura palácového komplexu[editovat | editovat zdroj]

  • Geungjeongjeon (hangul: 근정전) byl trůnní sál, kde se král setkával s královskými úředníky, vydával prohlášení a vítal velvyslance a vyslance ze zahraničí. Také zde probíhaly korunovace. Postaven byl v roce 1395 během vlády krále Taejoa[1], ale shořel v 16. století při vpádu japonských jednotek. Současná podoba pochází z roku 1867. Sál je postaven především ze dřeva na kamenné platformě, kde se nacházejí překrásné sochy zvířat, například draků nebo fénixů.
Gyeonghoeru
  • Pavilon Gyeonghoeru (hangul: 경회루) je umístěn na ostrůvku místního jezírka. Během dynastie Joseon se zde konaly velké významné bankety. Jako většina ostatních budov byl pavilon zničen během japonské okupace a jeho současná podoba pochází z roku 1867. Dřevěná struktura budovy je usazena na 48 masivních kamenných pilířích. K Gyeonghoeru vedou 3 kamenné mosty, spojující pavilon s hlavním palácem.
  • Pavilon Hyangwonjeong (hangul: 향원정), malý dvoupatrový pavilon s šestihranným půdorysem, byl postaven na objednávku krále Gojonga v roce 1873. Je lokalizován na umělém ostrůvku na jezeře Hyangwonji, s ostatními paláci mimo tento ostrov je propojen mostem. Hyangwonjeong znamená „pavilon daleko dosažitelné vůně“. Tento pavilon sloužil především k neformálním věcem a odpočinku.
Gwanghwamun
  • Palác Geongcheonggung (hangul: 건청궁) sloužil jako královské sídlo císaře Gojonga[2] a jeho ženy Myeongseong. Tento palác se stal místem inovace, ve kterém bylo poprvé použito elektrické osvětlení v Koreji (1887). Bohužel je to také velmi tragické místo, ve kterém byla zavražděna manželka císaře Gojonga japonskými agenty a její tělo spáleno a pohřbeno poblíž paláce. Dnes zde mohou návštěvníci obdivovat soukromý majetek a vybavení královské rodiny.
  • Brána Gwanghwamun (hangul: 광화문) je hlavní bránou Gyeongbokgunského paláce. Je situována na sever od komplexu. Je složená ze tří průchodů, z nichž prostřední sloužil pro krále a 2 na okraji sloužily úředníkům. Bohužel brána byla zničena v době Japonské okupace a v Korejské válce. Poté se však zrekonstruovala.
  • Brána Heungnyemun je druhá největší. Návštěvníci ji uvidí hned po vchodu bránou Gwanghwamun. Bohužel byla v minulosti úplně zničena. Poté byla po dohadech s japonskou vládou i Japonci opravena.
Gyotaejeon
  • Gyotaejeon (hangul: 교태전). Pavilon byl využíván především jako sídlo pro královnu, postaveno kolem roku 1440 v období vlády krále Sejonga Velkého[3], který měl ke konci svého života natolik křehké zdraví, že musel přesídlit z hlavního paláce a Gyotaejeon nechal postavit jako soukromé pokoje pro svou manželku.
Jagyeongjeon
  • Jagyeongjeon (hangul: 자경전). Budova sloužila jako sídlo královny Sinjeong[4]. Dvakrát byla zničena požárem.
  • Jibokjae (hangul: 집옥재). Dvoupatrová rezidence sloužila za vlády krále Gojonga[5] jako soukromá knihovna. Její architektura byla velmi ovlivněna Čínou, nejspíše pro jakýsi exotický nádech.
  • Sajeongjeon (hangul: 사정전). Budova byla sídlem výkonné moci a konaly se zde oficiální obřady a setkání.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]