Imdžinská válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Vylodění Japonců v Pusanu

Imdžinská válka byla válka mezi Japonskem a korejskočínskou aliancí v letech 15921598.

Do začátku 90. let 16. století japonský vojevůdce a politik Hidejoši Tojotomi sjednotil pod svou vládou celou zemi. Vláda nad Japonskem ale nestačila jeho ambicím a proto se rozhodl dobýt mingskou Čínu. Obrátil se na korejskou vládu s žádostí o spojenectví a umožnění průchodu japonské armády do Číny. Korea však uznávala svoji vazalskou závislost na Číně a Japonce odmítla. Na to japonská vláda zareagovala přípravou vpádu do Koreje.

Japonská vojska se vylodila v Koreji roku 1592. Špatně připravená korejská armáda nekladla větší odpor a Japonci rychle postupovali, už po dvaceti dnech obsadili Soul a pokračovali dále na sever. Nicméně okupace země vyvolala vlnu lidového odporu, která přerostla v regulérní partyzánskou válku. V organizaci odporu měly velmi důležitou roli vítězství korejského námořnictva vedeného admirálem I Sun-sinem v létě a na podzim 1592. Vzchopila se i korejská pozemní armáda a navíc počátkem roku 1593 vyslala čínská vláda Korejcům na pomoc početný sbor v čele s generálem Li Žu-sungem. Čínsko-korejská vojska do května 1593 vytlačila většinu útočníků z Koreje. Roku 1593 Japonci souhlasili s jednáním o příměří, s cílem získat čas pro novou ofenzívu. Ale ani další invaze roku 1597 nebyla úspěšná a do konce příštího roku byli Japonci poraženi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Имджинская война na ruské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LI, Čen-bon. Имдинская отечественная война 1592–98 гг.. Pchjongjang: [s.n.], 1953. Dostupné online. (rusky) 
  • TURNBULL, Stephen. Самураи. Военная история. Sankt Petěrburg: Евразия, 1999. 430 s. Kapitola Глава X. Корейская война Хидэёси. (rusky) 
  • TURNBULL, Stephen. Samurai Invasion: Japan’s Korean War 1592–98. Londýn: Cassell & Co, 2002. ISBN 0-304-35948-3.