Kazatel (komiks)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kazatel
Autor Garth Ennis
Původní název Preacher
Překladatel Štěpán Kopřiva
Ilustrátor Steve Dillon
Obálku navrhl Glenn Fabry
Země USA
Jazyk angličtina
Žánry Satira, Dark fantasy, akční
Vydavatel DC Comics
v České republice BB/art, spolupracovalo nakladatelství Jiří Buchal
Datum vydání 1995 - 2001
Česky vydáno 2004 - 2012
Počet stran Celkem 1840 (9 svazků)
ISBN 80-86321-98-3

Kazatel (v originále Preacher) je americký komiksová série napsaná Garthem Ennisem a ilustrovaná Stevem Dillonem. V USA sérii vydávalo nakladatelství Vertigo (součást DC Comics), a to mezi lety 1995 a 2000. Celá série byla vydána v devíti ucelených svazcích.

Celkem série obsahuje 75 čísel vydaných v komiksových sešitech (66 měsíčních čísel regulérní série, 5 speciálů a 4 čísla limitované série Preacher: Saint of Killers).

Stručný popis[editovat | editovat zdroj]

Komiks Kazatel spojuje žánry western, gangsterka a fantasy horor. Během četby se čtenář dostane do všech koutů Texasu, USA a zavítá na chvílí i do Francie. Komiks zahrnuje mnoho nadpřirozených či mýtických bytostí, jako: (upíry, Boha, anděly (serafové a cherubíni), ďábla a démony, a jiné.

Preacher je příběh o Jessem Custerovi[1], kazateli, který káže v malém kostelíku v Texasu v městečku Annville. Na ačátku příběhu do něj vstoupila nadpřirozená bytost Genesis (kříženec anděla a démona) a jeho život se od základu změnil. Získal boží schopnost, především v přesvědčování ostatních bytostí. Během poznávání získaného daru zjistil, že Bůh opustil svou práci a utekl na Zemi. Jesse se proto vydává na smrtelně nebezpečnou cestu hledání Boha. Na cestě ho doprovází bývalá partnerka Tulip O'Hare a původem irský upír Cassidy, se kterým se zpřátelil. Společně cestují po území USA a narážejí na různé překážky, například v podobě ďábelského Svatého zabijáka.

Komiks měl být zfilmován již roku 2002, ale kvůli problémům s rozpočtem a obavám producentů z náboženské kontroverze dosud nebyl zrealizován. Současným vlastníkem filmových práv je studio Columbia Pictures, a to již od roku 2008.

Obsah všech svazků[editovat | editovat zdroj]

1. Svazek - Jako pára nad Texasem (Gone to Texas)[editovat | editovat zdroj]

1. Díl této série začíná v malém městečku Anville, kde Jesse Custer káže. Najednou z nebe spadne již zmíněná bytost Genesis, posedne Jesseho a srovná kostel se zemí. Dá Jessemu schopnost tzv. "Hlasu". Když ním Jesse někomu něco přikáže, musí oběť tento rozkaz bez rozmyslu vyplnit. Zde se příběh přenese k Tulip O'Hareové, která se živí jako nájemný zabiják, ale její poslední úkol se nepovede a ukradne auto, ve kterém sedí Cassidy. Společně dorazí ke zbořenému kostelíku a najdou Jesseho Custera. Protože po nich pátrá místní policie, uprchnou do New Yorku, kde se setkají s Cassidyho kontaktem. Posléze se ale ukáže, že jeho přítel je masový vrah. Naši hrdinové vše vyřeší a masového vraha zabijí. První díl končí rozchodem Cassidyho s Jessem a Tulip. Zanedlouho se ale jejich cesty zase zkříží.

2. Svazek - Až do konce světa (Until the end of the World)[editovat | editovat zdroj]

Garth Ennis, autor
Steve Dillon, ilustrátor

Po rozdělení cest našich hrdinů dostihne poskvrněná minulost Jesseho. V mládí totiž žil se svou babičkou, která mu zabila otce a odtáhla matku kdovíkam. Jesseho s Tulip na jejich cestě odchytnou dva její poskoci (jménem Jody a T. C.) a odvedou je zpátky k babičce. Na jejím statku Angelville zastřelí Tulip a Jesse je úplně zlomený. Tulip se ale zjeví sám bůh a oživí ji. Přitom bůh Tulip řekne, že by bylo nerozumné ho hledat a ať na něho Jesse zapomene. Mezitím se Jesse schopí a všechny na statku zabije pomocí "Hlasu". Zase se shledá s Tulip a oba šťastně opouštějí tuto noční můru.

3. Svazek - Lovci (Hunters)[editovat | editovat zdroj]

Jesse s Tulip se zase potkají s Cassidym, který jim řekne, že někdo zabil jeho přítelkyni. Stopy vedou k drogovému dealerovi, který pořádá velké večírky. Naši hrdinové na jeden takový zavítají. Mezitím jde po nich tajná organizace "Grál", která touží po "Hlase". Na večírku naleznou drogového bosse, naloží mu jak se sluší a patří, ale při tom je unesený Cassidy právě tajnou organizací. Je odvlečen do jejich tajného doupěte ve Francii.

4. Svazek - Křižáci (Crusaders)[editovat | editovat zdroj]

Na začátku této části se Jesse setkává s kamarádem svého otci, který mu vypráví, jak spolu bojovali ve Vietnamu. Poté se děj přesune do Francie, kde Jesse a Tulip hledají Cassidyho. Zjistí lokaci tajného doupěte Grálu a Jesse se sám vydává na záchranu Cassidyho. Objevuje se zde takzvaný Svatý Zabiják (The Saint of Killers) [2], který byl povolán nebem, aby zabil Genesis. Svatý zabiják je nesmrtelná bytost, vybavená dvěma kolty, které vše prostřelí a nikdy nemíjí. Na konci tohoto dílu vypráví Cassidy Jessemu o své minulosti. Jak ale později zjistíme, ne všechno.

5. Svazek - Konec Iluzí (Dixie Fried)[editovat | editovat zdroj]

Naši přátelé se vydají do New Orleans , kde hledají zdejšího šamana a kamaráda Cassidyho. S jeho pomocí by měli Jesseho uvést do tranzu, kde by se měl setkat s bohem. Mezitím do hotelovém pokoji, kde odpočívá Tulip, vejdou stoupenci skupiny "Les Enfants du Sang" , kteří jdou po Cassidym, protože je Cassidy v minulosti odmítl a zesměšnil. Tulip se bez problémů ubrání. Poté se všichni vydají na hřbitov, kde se má rituál uskutečnit. Šaman uvede Jesseho do tranzu a ten se snaží dostat do podvědomí za bohem. Mezitím však přijedou také Les Enfants du Sang, napadnou naše přátelé, ale ti se zase ubrání. Zde končí 5. díl.

6. Svazek - Válka Sluncí (War in the Sun)[editovat | editovat zdroj]

Tento díl začíná v poušti, kam naši hrdinové přijíždějí. Zde je ale najde Grál se svou malou armádou. Na scénu přijde Svatý zabiják, kterého Jesse Hlasem přiměje rozstřílet všechno, co mu zkříží cestu. Jesse a jeho přátelé mezitím uprchnou ukradnutým letadlem. Grál si neví rady a na Svatého zabijáka svrhnou bombu. Ten se tomu pouze zasměje. Tlaková vlna rozkýve letadlo a Jesse vypadne z letadla. Tulip v domnění, že je Jesse mrtví, bere prášky a zapijí je alkoholem. Cassidy se snaží co nejlíp se o ní starat. Mezitím se Jesse dezorientovaný a zmrčaný potácí v poušti. Pád přežil, protože ho bůh zachránil pod podmínkou, že ho přestane hledat. Jesseho najde bývalý pilot a pomůže mu zpátky na nohy. Jesse nalezne Cassidyho a Tulip, ale zdálky uvidí, jak se k sobě mají a tak odejde.

7. Svazek - Spása (Salvation)[editovat | editovat zdroj]

Jesse se odjíždí do vesničky Salvation, která je poblíž jeho rodného místa. Zde se setkává s mafiánským bossem, který trýzní obyvatelé Salvation. Jesse se proto stane šerifem a začne řešit zdejší problémy. Nakonec všechno vyřeší a navíc najde svoji ztracenou matku. Jesse si zde žije celkem v poklidu, ale vzpomínka na milovanou Tulip ho táhne zpět. Proto se rozhodne odjet zpátky.

8. Svazek - A pak vypukne Peklo (All Hell's A-Coming)[editovat | editovat zdroj]

Tulip uteče od Cassidyho a najde útočiště u své dlouholeté kamarádky. Nyní se děj odebere do minulosti Tulip, do jejího dětství s otcem, puberty až do té doby, kdy potká Jesseho. Jesse hledá Tulip a je úspěšný u její kamarádky. Nyní jsou oba šťastní. Jesse začíná pátrat po minulosti Cassidyho, a tak najde jeho bývalou partnerku. Ta mu řekne Cassidyho temnou stránku minulosti.

9. Svazek - Alamo (Alamo)[editovat | editovat zdroj]

V 9. a finálovém dílu se sejde Cassidy a Jesse v hospodě, aby si všechno vyříkali. Jesse ale nemůže odpustit Cassidymu, co udělal Tulip a tak ho vyzve na souboj. Ještě předtím se Cassidy domluví s bohem, že dostane s Jesseho Genesis, ale Jesse nesmí při tom zemřít. Bůh s tímto návrhem souhlasí. Organizace Grál se dozví místo a čas střetnutí, a nachystá past. Když nadejde čas střetnutí, začnou se Jesse s Cassidym prát. Mezitím Tulip kompletně rozstřílí Grál. Cassidy se cítí provinile, a tak se nechá sluncem spálit na popel. Ve stejný okamžik vyletí s Jesseho Genesis. Děj se přesune o pár týdnů dopředu, kde Jesse s Tulip šťastně odjedou při západu slunce na koni. Cassidy se díky bohu zase ocitl živý na zemi, ale ne už jako upír, nýbrž jako normální člověk.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

V České republice vydalo příběhy Preacher: Kazatel nakladatelství BB/art.

 • 2004 - Preacher 1 - Jako pára nad Texasem - (Preacher #1–7, 1995)
 • 2006 - Preacher 2 - Až do konce světa - (Preacher #8–12, 1995-96)
 • 2007 - Preacher 3 - Lovci - (Preacher #13–17, 1996)
 • 2008 - Preacher 4 - Křižáci - (Preacher #18–26, 1996-97)
 • 2009 - Preacher 5 - Konec iluzí - (Preacher #27–33, 1997)
 • 2010 - Preacher 6 - Válka na slunci - (Preacher #34–40, 1997-98)
 • 2011 - Preacher 7 - Spása - (Preacher #41–50, 1998-99)
 • 2011 - Preacher 8 - A pak vypukne peklo - (Preacher #51–58, 1999-00)
 • 2012 - Preacher 9 - Alamo - (Preacher #59–66, 2000)
 • 2012 - Preacher - Pradávná historie - (Preacher Special: Saint of Killers #1-4, Cassidy: Blood and Whiskey, The Story of You-Know-Who a The Good Old Boys, 1996-98)

TV seriál[editovat | editovat zdroj]

Seriálová adaptace komiksu byla ve výrobě od roku 2013, kdy o ní projevila zájem stanice AMC. Na starosti ji dostali Evan Goldberg, Seth Rogen a Sam Catlin (showrunner). Po zhlédnutí pilotní epizody byl seriál stanicí AMC vybrán k vysílání. První série bude mít premiéru v polovině roku 2016 a bude čítat deset epizod.[3] V hlavních rolích: Dominic Cooper (Jesse Custer), Ruth Negga (Tulip O'Hare) a Joe Gilgun (Cassidy).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. 50 nejoblíbenějších komiksových postav Jesse Custer
 2. 50 nejoblíbenějších komiksových postav The Saint of Killers
 3. Preacher dostal zelenou, první série potvrzena!, edna.cz, 14. 9. 2015

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]