Přeskočit na obsah

Katedrála svatého Michaela archanděla (Bělehrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chrám svatého Michala Archanděla v Bělehradě
Základní informace
Slohklasicistní architektura
Výstavba1841
Materiálcihla
Pojmenováno poMichael archanděl
Poloha
AdresaBělehrad, SrbskoSrbsko Srbsko
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrála svatého Michaela archanděla (srbsky v cyrilici Саборна црква Светог Арханђела Михаила a v latince Saborna crkva Svetog Arhanđela Mihaila) je srbským pravoslavný chrám v hlavním městě Srbska Bělehradě, na Kosančićevom vencu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Chrám byl postaven v letech 18371840 v klasicistním architektonickém stylu s prvky baroka na rozkaz knížete Miloše Obrenoviće. Jeho hlavním architektem byl Adam Fridrih Kverfeld, vzorem byl podobný kostel, který se nachází ve Sremských Karlovcích. Ve své době se chrám stal největším kostelem, zbudovaným na srbském území. Proto byl také hlavním pravoslavným chrámem Srbska, probíhaly v něm korunovace srbských panovníků a intronizace řady srbských patriarchů. V roce 1904 se zde uskutečnila korunovace srbského krále Petra I. Karađorđeviće.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Klasicistní stavbu doplňují barokní prvky. Portál chrámu zdobí mozaiky Přesvaté bohorodičky, Svaté Trojice a archandělů Michaela a Gabriela. Ikonostas sestavil sochař Dimitrije Petrović a ikony pocházejí z dílny A. Avramoviće z 19. století. V krytu chrámu jsou uloženy ostatky Štěpána Uroše V. (13371371)[zdroj?] a Štěpána Štiljanoviće, dále několika srbských patriarchů a také národních buditelů (Vuk Stefanović Karadžić, Dositej Obradović).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Katedrálny chrám svätého Michala Archanjela na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]