Katedrála svatého Jana Křtitele (Perpignan)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Katedrála svatého Jana Křtitele
Místo
StátFrancieFrancie Francie
Souřadnice
Map
Architektonický popis
Stavební slohgotická architektura
Výstavba1324
Další informace
Kód památkyPA00104067
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrála svatého Jana Křtitele v Perpignanu (francouzsky Cathédrale Saint-Jean-Baptiste de Perpignan) je katedrální kostel v Perpignanu zasvěcený sv. Janu Křtiteli. Patří mezi stavby zapsané na seznam národních památek.

Historie této katedrály započala roku 1324, kdy mallorský král Sancho inicioval její stavbu. Katedrála měla základy v kostele sv. Jana Staršího. Ke sklonku století práce na stavbě zpomalila, ale nová iniciativa dovedla stavbu ke zdárnému konci roku 1509. Katedrála byla sídlem biskupa z Elne, roku 1602 biskupství v Perpignanu.

Katedrála je jedna z nejčistších ukázek gotické architektury poblíž středozemí. Velká chrámová loď (80 metrů dlouhá, 18 metrů široká a 26 metrů vysoká) s osmi pilíři. Transept a prostorná apsida se sedmi stěnami. Západní strana fasády nebyla dokončena. Během restaurací v 19. století a 20. století bylo obnoveno gotické okno, zatímco na černobílých fotografiích je možné vidět pouze pravoúhlý výklenek protínající fasádu. Prase, tak jak je ho možné zhlédnout v orloji dnes, bylo přidáno v 18. století.

Interiér katedrály je bohatě zdoben. Varhany z roku 1504. Fresky a dekorace ze stejného období. Neogotické vitráže a kostelní okna.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]