Katedrála svatého Izáka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Katedrála svatého Izáka
Saint Isaac's Cathedral.jpg
Místo
stát Petrohrad, Rusko
zeměpisné souřadnice 59°56′2,76″ s. š., 30°18′22,32″ v. d.
Základní informace
náboženství křesťanství
církev Ruská pravoslavná církev
Architektonický popis
výstavba
Specifikace
Odkazy

Chrám svatého Izáka nebo Isakijevský chrám (rusky Исаакиевский собор) je jeden z petrohradských chrámů, který je jedním z nejčastějších cílů turistů a návštěvníků Petrohradu. Je nejvyšší pravoslavnou katedrálou ve městě a druhou nejvyšší na světě (po Chrámu Krista Spasitele). Je zasvěcen Svatému Izákovi Dalmatskému, na jehož svátek se narodil Petr Veliký.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stavba trvala téměř 40 let (1816 až 1858) a jeho hlavním architektem byl Auguste de Montferrand, který pocházel z Francie. Chrám je pojmenován na počest pravoslavného světce svatého Izáka z Dalmácie, který byl patronem imperátora Petra I. Je vybudován v neoklasicistním architektonickém stylu. Chrám je vysoký 101 metrů. Dominantou této stavby je pozlacená kupole, na jejíž pozlacení bylo použito 100 kg čistého zlata. Do chrámu se vejde téměř 14 000 věřících. Během komunistického režimu byl chrám přeměněn na muzeum ateismu a v letech 1928 až 1990 se v něm nesměly konat bohoslužby.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Nachází se v centru Petrohradu. Po mnoha letech chátrání a rekonstrukcí ho navštěvují tisíce turistů z celého světa. Chrám je pro veřejnost otevřen jako muzeum (vybíráno vstupné), ale v neděli a během pravoslavných svátků je určen pro pravoslavné bohoslužby.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pobaltím a Petrohradem do Moskvy: Chrám sv. Izáka

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]