Kateřina z Montfortu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kateřina z Montfortu
Sňatek 5. září 157424. listopadu 1596
Manžel Adam II. z Hradce
Narození 12. srpna 1556
hrad Mannsberg, Korutany
Úmrtí 31. března 1631 (ve věku 74 let)
Jindřichův Hradec
Potomci Anna Kateřina
Jáchym Oldřich
Lucie Otýlie
Rod Montfortové
Otec Jakub I. z Montfortu
Matka Kateřiny Fuggerová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kateřina z Montfortu, provdaná Kateřina Hradecká z Montfortu (12. srpna 1556, hrad Mannsberg, Korutany31. března 1631, Jindřichův Hradec), byla šlechtična pocházející ze štýrského hraběcího rodu Montfortů. Byla dvorní dámou arcivévodkyně Marie Anny Bavorské a roku 1574 se provdala za českého šlechtice Adama II. z Hradce, se kterým později v Jindřichově Hradci založila jezuitskou kolej.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kateřina se narodila 12. srpna 1556 jako třetí potomek Jakuba I. z Montfortu a jeho manželky Kateřiny Fuggerové. Měla sedm sourozenců: sestru Sibylu a šest bratrů.

Roku 1571, jako patnáctiletá, byla zasnoubena s Adamem II. z Hradce. Svatba se odehrála o tři roky později, konkrétně 5. září, a již o několik týdnů později se i s manželem přestěhovala do Jindřichova Hradce. Rok poté se páru narodil i první potomek: syn Vilém Zachariáš. Později následovala i dcera Bohunka a další čtyři děti. Ze všech dětí ale svoji matku přežila pouze dcera Lucie Otýlie, která se roku 1602 provdala za Viléma Slavatu z Chlumu a Košumberka. S ní a jejím manželem kvůli stavovskému povstání roku 1619 emigrovala do Pasova. Do Čech se vrátila v roce 1622 a později zde i zemřela.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]