Kateřina Ivanovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kateřina Ivanovna
Catherine Ioannovna, duchess of Mecklenburg.jpg
Narození 20. října 1691
Moskva
Úmrtí 14. června 1733 (ve věku 41 let)
Petrohrad
Místo odpočinku Alexandro-Něvská lávra
Blagoveščenský chrám v lávře Alexandra Něvského
Ocenění Řád sv. Kateřiny (1726)
Manžel(ka) Karl Leopold, Duke of Mecklenburg-Schwerin
Děti Anna Leopoldovna
Rodiče Ivan V. a Praskovja Fjodorovna Saltykovová
Příbuzní Tsarevna Praskovya Ivanovna of Russia
Anna Ivanovna
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ27037811
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ27037827
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kateřina Ivanovna (rusky Екате́рина Ива́новна (Иоа́нновна) Рома́нова), 29. října 1691, Sankt Petersburg14. června 1733 tamtéž, byla dcera ruského cara Ivana V. a jeho manželky Praskovji Fjodorovny Saltykovové, starší sestra carevny Anny Ivanovny, neteř cara Petra Velikého. Její dcera Anna Leopoldovna byla matkou pozdějšího cara Ivana VI.

Podle současníků byla Kateřina nevysokého vzrůstu a plné postavy, bílé pleti a tmavých vlasů. Nepovažujíc se za krasavici, obracela na sebe pozornost vstřícností a dobrosrdečností.

Manželství a děti[editovat | editovat zdroj]

Podle přání Petra Velikého se v roce 8. dubna 1716 provdala za Karla Leopolda Mecklenburg-Schwerinského (1677—1747), v letech 1713—1728 Meklenburského knížete. Toto manželství mělo politické důvody - Petr potřeboval spojenectví s Mecklenburskem kvůli ochraně námořní obchodní cesty proti Švédům. To předpokládalo využití přístavů Mecklenburgu jako stanoviště ruské flotily; samozřejmá by byla možnost odbytu ruského zboží. Karel Leopold se zpočátku ucházel o Kateřininu sestru Annu, ovdovělou kněžnu kuronskou, Petr mu však později nabídl jako nevěstu Kateřinu.

Svatební obřad se uskutečnil v dubnu roku 1716 v Gdańsku. Ještě v tomtéž roce na sebe Karel Leopold obrátil nepřízeň Petra velikého, a pozbyv trůnu, zemřel v roce 1747 v pevnosti Dömitz.

Pár měl jedinou dceru:

Manželství nebylo zdařilé. V roce 1722 se Kateřina Ivanovna, nemohouc vydržet brutálního a hrubého manželova chování, vrátila i s dcerou do Ruska. K formálnímu rozvodu nedošlo, ale manželé se již nikdy více neviděli.

V roce 1730 Vrchní tajná rada posuzovala kandidaturu Kateřiny jako možné pretendentky trůnu, ale ona tomu nebyla nakloněna pro hrozící nebezpečí vměšování se do státních záležitostí Ruska ze strany jejího manžela. Proto byla za carevnu vybrána její mladší sestra, Anna Ivanovna.

12. května roku 1733 se Kateřina účastnila okázalé ceremonie, při níž její dcera přijala pravoslaví a nové jméno - Anna Leopoldovna. Za měsíc, 14. června však Kateřina zemřela; byla pochována v Alexandro-něvském klášteře.

Související články[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Екатерина Иоанновна na ruské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]