Kateřina Ivanovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kateřina Ivanovna
Catherine Ioannovna, duchess of Mecklenburg.jpg
Narození 20. října 1691
Moskva
Úmrtí 14. června 1733 (ve věku 41 let)
Petrohrad
Místo pohřbení Alexandro-Něvská lávra
Blagoveščenský chrám v lávře Alexandra Něvského
Ocenění Řád sv. Kateřiny (1726)
Manžel(ka) Karl Leopold, Duke of Mecklenburg-Schwerin (od 1716)
Děti Anna Leopoldovna
Rodiče Ivan V. a Praskovja Fjodorovna Saltykovová
Příbuzní Tsarevna Praskovya Ivanovna of Russia, Anna Ivanovna, Maria Ivanovna a Theodosia Ivanovna (sourozenci)
Ivan VI. Antonovič, Catherine Antonovna of Brunswick[1], Alexei Antonovich of Brunswick[1], Elizabeth Antonovna of Brunswick[1] a Peter Antonovich of Brunswick[1] (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kateřina Ivanovna (rusky Екате́рина Ива́новна (Иоа́нновна) Рома́нова), 29. října 1691, Sankt Petersburg14. června 1733 tamtéž, byla dcera ruského cara Ivana V. a jeho manželky Praskovji Fjodorovny Saltykovové, starší sestra carevny Anny Ivanovny, neteř cara Petra Velikého. Její dcera Anna Leopoldovna byla matkou pozdějšího cara Ivana VI.

Podle současníků byla Kateřina nevysokého vzrůstu a plné postavy, bílé pleti a tmavých vlasů. Nepovažujíc se za krasavici, obracela na sebe pozornost vstřícností a dobrosrdečností.

Manželství a děti[editovat | editovat zdroj]

Podle přání Petra Velikého se v roce 8. dubna 1716 provdala za Karla Leopolda Meklenbursko-Zvěřínského (1677–1747), v letech 1713–28 meklenburského knížete. Toto manželství mělo politické důvody - Petr potřeboval spojenectví s Meklenburskem kvůli ochraně námořní obchodní cesty proti Švédům. To předpokládalo využití meklenburských přístavů jako stanoviště ruské flotily; samozřejmá by byla možnost odbytu ruského zboží. Karel Leopold se zpočátku ucházel o Kateřininu sestru Annu, ovdovělou kněžnu kuronskou, Petr mu však později nabídl jako nevěstu Kateřinu.

Svatební obřad se uskutečnil v dubnu roku 1716 v Gdaňsku. Ještě v tomtéž roce však na sebe Karel Leopold obrátil nepřízeň Petra velikého, a pozbyv trůnu, zemřel v roce 1747 v pevnosti Dömitz.

Pár měl jedinou dceru:

Manželství nebylo zdařilé. V roce 1722 se Kateřina Ivanovna, nemohouc vydržet brutální a hrubé manželovo chování, vrátila i s dcerou do Ruska. K formálnímu rozvodu nedošlo, ale manželé se již nikdy více neviděli.

V roce 1730 Vrchní tajná rada posuzovala kandidaturu Kateřiny jako možné pretendentky carského trůnu, ale ona tomu nebyla nakloněna pro hrozící nebezpečí vměšování se do státních záležitostí Ruska ze strany jejího manžela. Proto byla za carevnu vybrána její mladší sestra, Anna Ivanovna.

12. května roku 1733 se Kateřina účastnila okázalé ceremonie, při níž její dcera přijala pravoslaví a nové jméno: Anna Leopoldovna. Za měsíc, 14. června však Kateřina zemřela; byla pochována v Alexandro-něvském klášteře.

Související články[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Екатерина Иоанновна na ruské Wikipedii.

  1. a b c d Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]