Přeskočit na obsah

Karl Friedrich Jänisch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ukázka algebraické šachové notace Tento článek používá k popisu tahů šachovou notaci.
Karl Friedrich Jänisch
Narození11.jul. / 23. dubna 1813greg.
Vipuri, Ruské impériumRuské impérium Ruské impérium
Úmrtí5.jul. / 17. března 1872greg. (ve věku 58 let)
Petrohrad, Ruské impériumRuské impérium Ruské impérium
Povolánívoják, profesor mechaniky a matematiky, šachista
Národnostfinsko-ruská
Alma materPetrohradská státní univerzita způsobů komunikace
Významná dílaAnalyse nouvelle des ouvertures du jeu des échecs,
Traité des applications de analyse mathématique au jeu des échecs
RodičeAndreas Jaenisch
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karl Ferdinand Andrejevič Jänisch, rusky Карл Андреевич Яниш (11. dubna 1813, Vyborg - 7. března 1872, Petrohrad) byl ruský šachový mistr a šachový skladatel finského původu.

Karl Ferdinand Andrejevič Jänisch pocházel z tehdy ještě národnostně převážně finského města Viipuri (dnešní Vyborg), ale prakticky celý svůj život prožil v Petrohradu. Nejprve sloužil v ruské armádě, kde dosáhl hodnosti majora. Po ukončení vojenské kariéry roku 1840 [1] se stal profesorem mechaniky a matematiky na Petrohradské univerzitě a také byl vědeckým tajemníkem Petrohradské společnosti přátel šachu, založené roku 1853.

Ačkoliv nebyl Jänisch v utkáních s ostatními ruskými šachovými mistry příliš úspěšný (roku 1849 sice porazil Ilju Stěpanoviče Šumova 2:1, ale roku 1850 s ním prohrál 1:2 a roku 1851 0:2, se Sergejem Semjonovičem Urusovem remizoval v roce 1854 2:2:) byl v polovině 19. století díky svým teoretickým pracím o šachu druhým nejznámějším ruským hráčem po Alexandru Dmitrijevičovi Petrovovi (se kterým prohrál roku 1844 1:2). Protože se Petrov mezinárodních zápasů nezúčastňoval, byl Jänisch pozván na první mezinárodní turnaj v Londýně v roce 1851 místo něho. Přijel však pozdě a nemohl se proto turnaje zúčastnit. Střetl se tedy alespoň s Howardem Stauntonem a prohrál 2:7 (=1).

Jänisch napsal převážnou většinu svých vědeckých knih včetně knih o šachu francouzsky[2]. Jde především o dílo Analyse nouvelle des ouvertures du jeu des échecs (1842-1843, Analýza šachových zahájení, dva svazky). V této knize Jänisch doplnil Petrovovy rozbory ruské hry, obohatil teorii italské, vídeňské a střelcovy hry a navrhl sicilský gambit (1. e4 c5 2. b4!? ). Analyzoval francouzskou hru a ve španělské hře rozpracoval tah 3. … f5, který bývá označován jako Jänischův gambit. Sepsal rovněž dílo o použití matematiky v šachu s názvem Traité des applications de analyse mathématique au jeu des échecs (1862-1863, Pojednání o aplikaci matematické analýzy v šachu, 3 svazky).

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]