Kapucínský klášter v Mariánské

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kapucínský klášter v Mariánské
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (vpravo) na pohlednici z roku 1901
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (vpravo) na pohlednici z roku 1901
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
MístoMariánská
Souřadnice
Základní informace
ŘádŘád menších bratří kapucínů
ZnakCoat of Arms of the Order of Friars Minor.svg
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zbytky kláštera v Mariánské

Kapucínský klášter v Mariánské (německy Kloster Mariasorg) byl kapucínský klášter při poutním místě osady Mariánská v Krušných horách, na západ od Jáchymova a nedaleko hory Plešivec. V roce 1948 byl klášter zabaven na základě obvinění z protistátní činnosti. V letech 1949–1960 využívaly areál bývalého kláštera represivní složky SNB, střežící trestanecké tábory Mariánská a Rovnost. V roce 1965 byla bývalá klášterní budova spolu s kostelem a kaplí zbořena.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V polovině čtrnáctého století je zde zmiňována poustevna Jana Niaviuse, který prorokoval vznik, pád a nový rozvoj města, které vznikne nedaleko. Na počátku šestnáctého století zde vznikla osada Nový Sorg. Po třicetileté válce zde byla v letech 1692-93 postavena na místě poustevny dřevěná kaple. Od roku 1694 se začaly konat na Mariánské k dřevěné kapli se soškou Marie poutě. V roce 1699 zde hornické bratrstvo z Jáchymova nechalo postavit kamenný kostel Nanebevzetí Panny Marie s prosbou o oživení upadajícího hornictví. Následujícího roku byla při kostele zřízena poustevna. Roku 1754 byl kostel propůjčen řádu kapucínů, kteří si u poutního chrámu postavili klášter. Součástí areálu byl i klášterní kostel svatého Františka z Assisi, který byl dokončen roku 1765. Kapucíni vykonávali duchovní službu jak na Mariánské, tak v okolních obcích.

Klášter byl násilně zrušen na podzim roku 1948, jeho budovy zabrány státem a využívány správou sousedního pracovního tábora jako kasárna SNB a vyšetřovna StB. Komplex kláštera i s oběma kostely byl zbořen roku 1965. Milostná soška Panny Marie byla po zrušení kláštera předána děkanství v Jáchymově.[2] Někdejší areál kláštera byl poté v majetku Západočeského kraje, který na Mariánské zřídil v roce 1962 Ústav pro péči o osoby se zdravotním postižením.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Mariánská z rozhledny na vrcholu Plešivce
Mariánská z rozhledny na vrcholu Plešivce

Na místě zbořeného kláštera zůstávají obvodové klášterní zdi a drobná torza základů rozbořených budov. Místo bývalého poutního místa připomíná pouze cedulka turistického značení. Domky bývalé osady Mariánská byly přebudovány na privátní rekreační chaty. Obcí prochází dálková cyklotrasa Euregio Egrensis.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BAUER, Zdeněk a kol. Jáchymovské tábory – peklo, ve kterém mrzlo. Praha: NZB, 2019. 960 s. ISBN 978-80-905864-8-2. S. 102, 104, 648. 
  2. Domov pro osoby se zdravotním postižením v Mariánské: Historie lokality [online]. Karlovy Vary: Karlovarský kraj [cit. 2010-01-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-03-05. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]