Kaple Panny Marie (Slatina nad Úpou)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaple Panny Marie
ve Slatině nad Úpou
Piccolominská kaplička s obrazem Stanislava Kuldy
Piccolominská kaplička
s obrazem Stanislava Kuldy
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
okresNáchod
ObecSlatina nad Úpou
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézekrálovéhradecká
Vikariátnáchodský
FarnostBoušín
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Výstavba1694
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple Panny Marie nazývaná Piccolominská kaplička je římskokatolická výklenková kaplička ve Slatině nad Úpou. Patří do farnosti Boušín.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kapličku pod mostem mostu přes řeku Úpu dal v roce 1694 postavit kníže Piccolomini na poděkování Panně Marii za svou záchranu. Podle pověsti jel na pouť do boušínského kostelíka a když kočár tažený šesti koňmi přejížděl přes most, most se prolomil a kočár i s koňmi zůstal viset nad vodou. Všichni vyvázli bez zranění a kníže z vděčnosti přikázal vystavět kapličku.

Obraz[editovat | editovat zdroj]

Původní výzdoba se nedochovala, ale v šedesátých letech 20. století namaloval celý výjev Rudolf Křeček z Červeného Kostelce. Obraz byl však brzy ukraden a až do roku 2003 byla kaplička prázdná. V roce 2003 do byl kapličky umístěn obraz Stanislava Kuldy z Náchoda, který taktéž zobrazoval výjev kočáru s koňmi padajícími do řeky a nad ním Pannu Marii s děťátkem. I přes to, že na kapličce byla kovová mříž, byl poškrábán a posprejován barvami. Mříž byla proto v roce 2004 opravena a bylo přidáno tvrzené sklo, aby se zamezilo přístupu k obrazu a nebylo možno jej poškodit zvenčí. Na novém obraze, který namalovala dcera R. Křečka Marie Jirmanová z Červeného Kostelce, však už není výjev zobrazující pověst, ale Panna Maria s Ježíškem v náručí namalovaná na dřevu, s nápisem „Kdybyste věděli, jak vás miluji – plakali byste radostí“. Podle vyjádření autorky má rozdávat radost a pokoj všem poutníkům, kteří se u něho zastaví. Obraz požehnal červenokostelecký a excurrendo boušínský farář Petr Kubant.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]