Kaple Navštívení Panny Marie (Masty)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kaple Navštívení Panny Marie
Kaple Navštívení Panny Marie
Kaple Navštívení Panny Marie
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
ObecBílý Újezd
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická církev
Diecézekrálovéhradecká
VikariátRychnov nad Kněžnou
Farnostděkanství Dobruška
ZasvěceníNavštívení Panny Marie
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple Navštívění Panny Marie je římskokatolická kaple v Mastech, části obce Bílý Újezd. Původně patřila do farnosti Bílý Újezd, která byla sloučena pod děkanství Dobruška.

Historie kaple[editovat | editovat zdroj]

Kaple byla postavena uprostřed obce v roce 1834 u kříže z roku 1826. Rok postavení kamenného kříže je doložen letopočtem na jeho zadní straně. Zakladatelem kaple byl podle nápisu nade dveřmi Václav Drašnar z čp. 3. Podle tradice místní obyvatelé nejprve pořídili zvon a teprve potom začali uvažovat o postavení kaple. Materiál zaplatil rychnovský hrabě, kterému patřilo zdejší panství, občané vypomohli potahy a prací a o ostatní náklady se rozdělili Václav Drašnar a Marie Toberná.

Po určité době se ve zdi objevily trhliny a střecha byl téměř shnilá. Na popud duchovní správy nechal představený obce zhotovit novou střechu, kříž na věžičku, opravit trhliny a kapli vybílit. Po několika letech, když se trhliny opět objevily a hrozilo zřícení klenby, nechal mlynář Antonín Toberny na své náklady nahradit klenbu prkenným stropem na rákos a zároveň nechal stáhnou horní části zdiva železnými pruty. Opravená kaple byla vysvěcena 8. září 1880.

5. ledna 1917 byl zrekvírován pro válečné účely zvon o váze 31 kg. Nový zvonek od firmy Winter z Broumova byl pořízen v roce 1920.

Bohoslužby[editovat | editovat zdroj]

V kapli bývaly slouženy tři fundační mše svaté. Na jednu mši byla složena nadace za rod Drašnarův a zbylé dvě za rod Tobernův. Další nadace byly složeny na opravování kaple. V současnosti se bohoslužby v kapli nekonají.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]