Kaple Anděla Strážce (Doubí)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaple Anděla Strážce v Doubí
Průčelí kaple sv. Anděla Strážce v Doubí
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Liberecký
Okres Liberec
Obec Čtveřín
Lokalita Doubí
Souřadnice
Kaple Anděla Strážce v Doubí
Kaple
Anděla Strážce
v Doubí
Poloha kaple na mapě České republiky
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát turnovský
Farnost Přepeře
Status kaple
Užívání příležitostné
Architektonický popis
Stavební sloh novorománský
Výstavba 1874
Specifikace
Stavební materiál zdivo
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple Anděla Strážce v Doubí je drobná novorománská sakrální stavba stojící uprostřed obce a tvořící její dominantu.[1] Kaple duchovní správou spadá pod Římskokatolickou farnost Přepeře.[2] Bohoslužby se v ní slouží pouze příležitostně. Kaple nemá bezbariérový přístup.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1874 byl založen pětičlenný obecní výbor, jenž se jménem všech osadníků osady Doubí k její stavbě a k následné péči, který se ve vyjádření zavázal:

My níže podepsaní a sice František Zakouřil, Josef Pavlíček, Jan Frydrych č. 4, Florian Košek č. 6, a František Bárta č. 18 a to ve vsi Doubí ke stavbě kaple obecní zvolený výbor. Tímto zavazujeme se jménem osady Doubí a sice veškerých této osady patřících usedlých osadníků, že tuto roku 1873 kamene a cihel vystavena břidlici pokrytou obecná kaple, která zároveň za obecní zvonici slouží. Osada Doubí tj.všichni v ní usedlí občané po všechny budoucí časy společně nakládat v dobrém stavu udržovati v budoucnu budou, a v Doubí nepřipustiti, aby této na její vlastní náklad s obětavou občanskou zbudovaná kaple do budoucnosti nějaké pohromy neutrpěla. Všichni výborové obce Doubské splnomocňujeme ke stavbě kaple a podepsaný výbor zavazuje i své dědice kapli ve slušném a pořádném stavu zachovati.
— Stalo se v Doubí dne 21. srpna 1874[1]

Kaple byla pak roku 1874 vystavěna. V letech 1991-1992 byla realizována oprava omítky, výměna střešní krytiny a zpevnění věže, která byla ve špatném stavu.[4] Všechny práce při opravách byly prováděny občany zdarma. Opraven byl též oltář i obrazy. Hlavní obraz byl rekonstruován za finančního přispění prof. Vincenta Maršálka.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c geocaching.com [cit. 2018-07-15]. Dostupné online. 
  2. MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 160. 
  3. Katalog biskupství litoměřického, Kaple Anděla Strážce, Čtveřín [online]. Litoměřice: Biskupství litoměřické [cit. 2018-07-14]. Dostupné online. 
  4. Kaple sv. Anděla strážce [online]. mapy.cz [cit. 2018-07-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Vánoční zpívání[editovat | editovat zdroj]

Každý rok se před Kapličkou uskuteční Vánoční zpívání. Dobrovolníci si předem nacvičí pár vánočních koled a pak je před Kapličkou zahrají. Jako občerstvení je tam každý rok čaj a svařák.