Přeskočit na obsah

Kališník žebernatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKališník žebernatý
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšehouby (Fungi)
Oddělenívřeckovýtrusé (Ascomycota)
Řádkustřebkotvaré (Pezizales)
Čeleďchřapáčovité (Helvellaceae)
Rodchřapáč (Helvella)
Binomické jméno
Helvella costifera
Nannf. 1953
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kališník žebernatý neboli kališník kosťovitý či chřapáč žebernatý (Helvella costifera Nannf. 1953) je vzácná vřeckovýtrusá houba, která vyrůstá nejčastěji na živných substrátech vápencového podloží na přelomu jara a léta.

české názvy
  • chřapáč kosťovitý
  • chřapáč rýhonohý
  • chřapáč žebernatý
  • kališník kosťovitý
  • kališník žebernatý
Chřapáč žebernatý

Makroskopický

[editovat | editovat zdroj]

Plodnice 20-70 milimetrů široké, pohárovité, se stopkou. Hymenium světle šedé až šedohnědé. Vnější strana strana je v horních partiích zbarvena stejně jako hymenium, níže má krémové až bělavé odstíny. Od krátké bělavé stopky zhruba do poloviny výšky plodnice vybíhají výrazná žebra, která mají zaoblené hrany.[1]

Mikroskopický

[editovat | editovat zdroj]

Výtrusy mají elipsovitý tvar, dosahují 15-19 × 10-13 μm.[1]

Roste na humózních, obvykle vápenitých půdách. Preferuje stinná vlhčí stanoviště. Vyskytuje se v listnatých i jehličnatých lesích, ale také na člověkem ovlivněných stanovištích jako jsou zahrady, parky nebo okraje cest.[1] Fruktifikuje od května do září, nejvíce v období června až července.

Rozšíření

[editovat | editovat zdroj]

V rámci chráněných území České republiky byl chřapáč rýhonohý nalezen mimo jiné na následujících lokalitách:

Může být zaměněn za podobné druhy chřapáčů (kališníků), především za běžnější kališník obecný (Helvella acetabulum)[5], který se vyskytuje spíše v květnu, mívá hnědookrové odstíny a méně vystouplá (ale ostřejší) žebra na třeni, která zpravidla nevystupují nad 1/2 výšky kalichu. Na podobných stanovištích s vápenatým podložím se vyskytuje také chřapáč Quéletův (Helvella queleti), který se liší tenkým vyšším třeněm a nepřítomností žeber na kalichu.

Chřapáč žebernatý je veden v Červeném seznamu hub České republiky jako kriticky ohrožený druh (CR).[2]

  1. a b c BERAN, Miroslav; HOLEC, Jan. Přehled hub střední Evropy. Ilustrace Bielich. Praha: Academia, 2012. 624 s. ISBN 978-80-200-2077-2. Kapitola 94, s. Helvella costifera. 
  2. a b c d e f VÁGNER, Alois. Helvella costifera Nannf.. In: HOLEC, Jan; BERAN, Miroslav. Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. Praha: Příroda, 2006. Dostupné online. Archivováno 9. 1. 2021 na Wayback Machine.
  3. ZÍBAROVÁ, Lucie. Mykologický průzkum vybraných lokalit v rámci EVL Doupovské hory (Závěrečná zpráva). In: AMEC s.r.o. [s.l.]: Ústecký kraj, listopad 2013. Dostupné online. Archivováno 14. 7. 2014 na Wayback Machine.
  4. Česká mykologická společnost. Krátká prezentační elektronická zpráva o plnění projektu č. DAG/54/11/005396/2009 [online]. Praha: Česká mykologická společnost, 2010 [cit. 2014-07-08]. Dostupné online. 
  5. MIKŠÍK, Michal. Poznáváme jarní houby. Praha: Grada, 2013. 208 s. ISBN 978-80-247-4403-2. Kapitola Kališník obecný, s. 104–105. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]