Kaštel v Topoľčiankách

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kaštel v Topoľčiankách
Kaštel v Topoľčiankách
Kaštel v Topoľčiankách
Účel stavby

Šlechtické sídlo

Základní informace
Slohklasicismus
Výstavba15. století
Přestavba19. století
Poloha
AdresaTopoľčianky, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Kaštel v Topoľčiankách
Kaštel v Topoľčiankách
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaštel v Topoľčiankách je zachovalý rozsáhlý renesančně-klasicistní zámek (slovensky kaštiel).[1] Nachází se v Topoľčiankách a obklopuje ho rozsáhlý anglický park. Dnes slouží jako muzeum se zachovalým dobovým interiérem, zámeckou knihovnou, obsahující více než 14 000 svazků a sbírkami keramiky a porcelánu. V roce 1970 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámek stojí na místě gotického vodního hradu a pozdější renesanční pevnosti, která byla výrazně přestavěna v 16. a 17. století. Vznikla tak čtyřkřídlá stavba s arkádovým nádvořím, chráněná opevněním a baštami, poskytujícími ochranu před tehdejším tureckým ohrožením. Začátkem 19. století (1818 - 25) dal hrabě Ján Keglevich zbourat jižní křídlo, které nahradila reprezentační, klasicistní budova s rizalitem a mohutnou kupolí. Nový, klasicistní zámeček poskytoval honosné prostory - taneční sál, jídelnu, knihovnu i schodiště propojené salony, které vhodně doplnily zámecký areál.[2]

Moderní a udržovaný zámek se stal v roce 1890 letním sídlem Habsburků pod správou „Ředitelství císařských soukromých a rodinných statků”. Po vzniku nového Československa uvalilo ministerstvo zemědělství svým výnosem z 29. dubna 1919 na bývalé císařské velkostatky v Čechách vnucenou správu a dosavadní název ředitelství změnilo na „Ředitelství bývalých císařských statků v Praze”, jehož nástupnickým orgánem se roku 1921 stalo „Ředitelství státních lesů a statků v Praze”.[3] Od roku 1923 přešel zámecký komplex do majetku presidentské kanceláře a stal se letním sídlem presidenta republiky T. G. Masaryka, který si jej oblíbil.

V klasicistním křídle je dnes muzeum historického nábytku a bytových doplňků, včetně koberců, vyšívaných orientálních závěsů, obrazů, keramiky, hodin a zbraní. Všechny exponáty zde při svém odchodu v říjnu 1918 zanechali poslední majitelé - arcivévoda Josef August Rakouský s manželkou Augustou, vnučkou císaře Františka Josefa I. V padesátých letech byly exponáty přemístěny do salonů podle stejného slohu a historického období, čímž vznikly čistě renesanční, barokní, rokokové, klasicistní a biedermeierovské expozice.

Součástí komplexu je i jízdárna s proslulým chovem koní v národním hřebčíně, založeném v roce 1921.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kaštieľ v Topoľčiankach na slovenské Wikipedii.

  1. Kaštel na slovakiatravel.sk. www.slovakia.travel [online]. [cit. 2014-01-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-09-27. 
  2. Kaštel na www.skrz.sk
  3. Badatelna.eu | Národní archiv - Ředitelství císařských soukromých a rodinných statků Praha - hlavní pokladna. www.badatelna.eu [online]. [cit. 2020-07-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-07-18. 
  4. Historie na www.slovenskyportal.sk

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]