Přeskočit na obsah

Jurgis Kairys

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jurgis Kairys
Jurgis Kayris ve svém SU-31, Air Show Bielsko-Biała (2009)
Jurgis Kayris ve svém SU-31, Air Show Bielsko-Biała (2009)
Narození6. května 1952 (72 let)
Šarypovo (Krasnojarský kraj, SSSR) Sovětský svaz
Národnostlitevská
Alma materKaltinėnai Aleksandras Stulginskis Gymnasium
Povolánípilot
Webwww.jkairys.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jurgis Kairys (* 6. května 1952 v Šarypovu, Krasnojarský kraj, SSSR v rodině poválečných vyhnanců do GULAGů v Sibiři) je litevský pilot, letec akrobat, letecký konstruktér, mistr akrobatického létání, šampión evropských i světových přeborů v akrobatickém létání, mnohonásobný vítěz těchto přeborů, který vyhrál nejvíce soutěží FAI World Grand Prix.

Vzdělání

[editovat | editovat zdroj]

V roce 1970 Jurgis Kairys absolvoval střední školu v Kaltinėnech (okres Šilalė), studoval na Vilniuském inženýrském institutu stavebním. V roce 1973 absolvoval Technickou školu letectví. V letech 1980 - 1984 studoval v Leningradské akademii civilního letectví, kterou úspěšně absolvoval.

Od roku 1999 J. Kairys zdokonaluje velmi lehké a výkonné akrobatické letadlo „Juka“, které letci umožňuje tvořit a prezentovat nové akrobatické prvky/figury[1] a programy. Nedokončený prototyp akrobatického letadla „MAI-90“, s veškerou technickou dokumentací a právy nabyl J. Kairys od moskevského institutu letectví a přejmenoval jej na „Juka“. Toto letadlo J. Kairys od základu zdokonalil, včetně tvaru trupu, řízení, krytu kabiny a j. S ještě nedokončenými úpravami se s tímto letadlem zúčastnil v několika soutěžích a umístil se na medailových místech (v létě 2002 v etapě Brněnského světového poháru v Dlouhé Lhotě u Příbrami[2] )

Nejznámější akrobatické počiny J. Kairyse

[editovat | editovat zdroj]
Most v Kaunasu, pod kterým J. Kairys podletěl na zádech
Vřelé přivítání J. Kairyse po návratu
  • 18. září 1999 J. Kairys letadlem Su-26 během 25 minut podletěl postupně pod deseti mosty přes řeku Neris ve Vilniusu, z toho například most do čtvrti Žverynas má podletovou výšku jen 6 m. Svůj program tehdy zakončil saltem mortale. Show sledovaly tisíce obyvatel Vilniusu včetně tehdejšího premiéra Litvy Rolanda Paksa.
  • Most v Kaunasu podletěl na zádech (hlavou dolů, podvozkem vzhůru)[3].
  • 21. srpna 2010 při svátku města podletěl pod visutým mostem Vanšu tilts přes řeku Daugava v Rize.
  • První úspěšně předvedl manévr "Kobra" se sportovním letadlem. Dále zavedl nové sportovní akrobatické prvky jako například Kairysovo kolo, "Small Loop" a pod.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jurgis Kairys na litevské Wikipedii.

  1. J. Kairys - člen klubu "Vzdušní bandité". www.airbandits.net [online]. [cit. 2011-11-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-10-07. 
  2. Hvězdy letecké akrobacie se o víkendu představí v Dlouhé Lhotě u Příbrami. www.letectvi.cz [online]. [cit. 2011-11-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-22. 
  3. Jurgis Kairys - Flying upside down under a bridge! (anglicky)

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]