Jungfrauregion

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dominanta regionu, vrcholy Eiger, Mönch a Jungfrau. Pohled přes Männlichen.

Jungfrau Region je rekreační oblast ve švýcarských Bernských Alpách, v okolí hory Jungfrau (4158 m) a dalších dvou hor tvořících s ní jeden horský masiv - Eiger (3970 m) a Mönch (4099 m). Celá oblast se rozkládá ve dvou údolích jižně od města Interlaken. Na západ to je údolí Lauterbrunnen, na východ údolí Lütschen. Přírodní podmínky umožňují kvalitní lyžování v zimě a zajímavé pěší túry v létě.

Významné obce v oblasti[editovat | editovat zdroj]

Interlaken
Lauterbrunnen
Mürren
Wengen
Grindelwald
Wilderswil
Brienz

Interlaken[editovat | editovat zdroj]

Interlaken (567 m n. m.) leží mezi Thunským jezerem na západě a Brienzským jezerem na východě. Vzhledem ke své poloze je oblíbeným východiskem turistů pro návštěvu celé oblasti Jungfrau.

Lauterbrunnen[editovat | editovat zdroj]

Lauterbrunnen (796 m n. m.) je nevelká obec ležící jižně od Interlakenu hluboko v údolí potoka Trümmelbach. Lauterbrunnen je přístupný autem, na cestu do Wengen a Mürren už ale musíte využít vlaků, protože tato dvě střediska jsou pro auta uzavřena.

Wengen[editovat | editovat zdroj]

Wengen (1274 m n. m.) Do této typické alpské vesnice, která leží 400 metrů nad údolím Lauterbrunnen na úpatí masivu Jungfrau, se dostanete jen ozubenou horskou železnicí Wengernalpbahn z Lauterbrunnen nebo z Grindelwald. Wengen je ideálním místem pro lyžařské začátečníky.

Mürren[editovat | editovat zdroj]

Mürren (1650 m n. m.) je půvabná horská vesnička s bohatými tradicemi ležící naproti horskému masivu Eiger, Mönch a Jungfrau. Patří k nejvýše položeným lyžařským střediskům v regionu Bernská Vysočina. Tato vesnice není přístupná po žádné silnici.

Grindelwald[editovat | editovat zdroj]

Grindelwald je velké lyžařské středisko jihovýchodně od Interlakenu a východiskem turistických tras v letních i zimních měsících. Středisko má velmi dobrou dopravní dostupnost.

Wilderswil[editovat | editovat zdroj]

Wilderswil (stejně jako Interlaken) je výchozím bodem pro výlety do oblasti Jungfrau/Jungfrauregionu, nebo obecněji Bernské Vysočiny.

Brienz[editovat | editovat zdroj]

Brienz je obec, která leží na severovýchodním na břehu Brienzského jezera na úpatí hory Rothorn Kulm. V současnosti je pro Brienz důležitý cestovní ruch a z řemesel řezbářství.

Věda a výzkum[editovat | editovat zdroj]

Sphinx (observatoř) se nachází ve výšce 3.450 m n. m., laboratoř Sphinx je výšce 3.580 m n. m. což umožňuje vědecká pozorování a měření s vyloučením znečištění ovzduší. Tlak vzduchu v této výšce se pohybuje v rozmezí 619 - 675 mbar, průměrná hodnota tlaku je 653,3 mbar. Teplota se pohybuje od -37 °C až +10 °C, průměrná teplota je -8,2 °C. Okolí observatoře a vyhlídková terasa, stejně jako sedlo Jungfraujoch je přístupné veřejnosti.


Turistika[editovat | editovat zdroj]

Oblast poskytuje množství námětů k turistickým výpravám různé obtížnosti, od projížďky úzkokolejnými železnicemi, plavbou lodí, krátkými pěšími túrami, dlouhými túrami až po horské výstupy. Při plánování turistických výletů je nutno brát v úvahu, že se jedná o celodenní výlety, přihlédnout k nadmořské výšce cíle cesty, proměnlivosti počasí a fyzické kondici.

Horské sedlo Jungfraujoch
Hory nad Männlichenem

Jungfraujoch[editovat | editovat zdroj]

Jungfraujoch (3 471 m n. m.) „Top of Europe“ je hlavním lákadlem pro turisty a to hned z několika důvodů: snadná dostupnost ozubnicovou železnicí Jungfraubahn ze sedla Kleine Scheidegg. Vrcholová stanice na Jungfraujoch je nejvýše položenou zastávkou v Evropě (3 454 m n. m.), výstup na ledovec Aletschgletscher, návštěva ledovcového sálu a vyhlídka na panoráma Alp z observatoře Sphinx.

Männlichen[editovat | editovat zdroj]

Männlichen (2 343 m n. m.) vrchol mezi údolími pod Jungfrau, z konečné lanovky je vrchol dostupný za 15 minut pěší chůze. Z vrcholu je výhled na údolí Lauterbrunnen a horské dominanty oblasti Eiger, Mönch a Jungfrau. Na Männlichen je taktéž možno vystoupat pěšky z průsmyku Kleine Scheidegg. Pokud využijete lanovky z Wengenu, si můžete vychutnat strmý vzestup na údolí Lauterbrunnen. Při použití gondolové lanovky z Grindelwaldu je možno pomalu vystoupat k vrcholu a sledovat scenérii Alp.

Pohled na Grindelwald z Pfingsteggu
Údolí cestou na First

Pfingstegg[editovat | editovat zdroj]

Pfingstegg je výletní místo na úbočí hory Eiger nad Grindelwaldem. Toto místo je dostupné pouze lanovkou. Lákadlem na Pfingsteggu je letní tobogan, turistika po úbočí hor, pěší tunel úbočím hory, výhled na horské masivy a nádherný pohled do údolí.

First[editovat | editovat zdroj]

First je hora vysoká 2.167 m na jihozápadním hřebenu Widderfeldgrätli (2632 m n. m.). Na vrchol je možno vyjet lanovkou z Grindelwaldu. Lanovka je v provozu v létě i v zimě. Velmi pěkná pěší cesta z Firstu nebo mezilehlé stanice Bort zpět do Grindelwaldu vede přes louky a údolí.

Schynige Platte
Pohled z Rothon Kulm na Brienzersee
Schilthorn v zimě

Schynige Platte[editovat | editovat zdroj]

Schynige Platte je náhorní plošina nedaleko města Interlaken. Schynige Platte je výjimečné místo svou polohou nad údolími a pohledem na okolní vrcholy hor a pohoří. Místo láká turisty i botaniky, zejména "alpskou zahradou", což je botanická zahrada, která má velkou biologickou a botanickou rozmanitost.

Harder Kulm[editovat | editovat zdroj]

Harder Kulm je vrchol (1322 m n. m.) nad městem Interlaken. Pod vrcholem je restaurace a vyhlídka, ze které je možno pohlédnout na Interlaken, který leží přímo pod ním, a na okolní vesnice. Dále je z vyhlídky možno pohlédnout na obě jezera, mezi nimiž leží Interlaken, a to na Brienzersee a Thunersee.

Brienzer Rothorn[editovat | editovat zdroj]

Rothon Kulm (2 252 m n. m.) je vrchol nad obcí Brienz, odkud je nádherný pohled na údolí s Brienzským jezerem a na vrcholky Alp.

Schilthorn[editovat | editovat zdroj]

Schilthorn je se svými 2.973 m nadmořské výšky nejvyšším vrcholem Bernských Alp. Vrchol Stechelberg je dostupný lanovkou přes Mürren.

Schilthorn se nachází nad horním koncem údolí Lauterbrunnen a horní částí Kiental. Panoramatický pohled ze Schilthornu je možno rozdělit na jižní a severní pohled. Pohled jižním směrem nabízí výhled na řetězec nižších vrcholů Bernských Alp až k Juře, den Vogesenu a Schwarzwaldu. Severní a východní pohled na údolí Lauterbrunnen a dominantu Jungfrau.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Poloha regionu je přímo předurčená pro zimní sporty. Střediska obcí však nabízejí i další sportovní vyžití.

Zimní sporty[editovat | editovat zdroj]

Sjezdové lyžování, snowboarding, sáňkování, bruslení i curling naleznete ve všech střediscích pod Jungfrau. V celé oblasti Jungfrau je 214 km sjezdovek, které jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé.

Adrenalinové sporty[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Oblast má velmi dobře propracovanou dopravní obslužnost jak pro obyvatelstvo, tak zejména pro turistický ruch. Doprava opravdu funguje jako podle švýcarských hodinek. Tato přesnost umožňuje přepravit velký počet osob v krátkém časovém úseku. Orientační mapka zobrazuje strukturu dopravy v oblasti. Železniční tratě jsou navzájem propojeny, přesto každý úsek tratě provozuje jiná společnost. Pro náročné je možno si objednat leteckou dopravu (místní letiště, malé letadlo, vrtulník) na trase Interlaken - Bern.

Související články[editovat | editovat zdroj]

region
Jungfrau - vrchol (4.158 m n. m.), podle kterého se jmenuje oblast
Jungfraujoch - vrcholové sedlo mezi Mönch a Jungfrau
doprava
Jungfraubahnen - železniční společnost, která zajišťuje dopravu v oblasti Jungfrauregionu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální stránky Jungfrauregionu
Oficiální stránky Jungfraubahnen