Josu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Josu
여수
Expo 2012
Expo 2012
Poloha
Souřadnice
StátJižní KoreaJižní Korea Jižní Korea
provincieJižní Čolla
Josu na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha503,33 km²
Počet obyvatel295 538 (2011)
Hustota zalidnění587,2 obyv./km²
Správa
Vznik940
Oficiální webwww.yeosu.go.kr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josu je město v Jižní Koreji v provincii Jižní Čolla. Město se skládá z poloostrova Josu a 317 ostrovů (49 obývaných, 268 neobývaných). Leží nedaleko města Sunčchon a je zahrnuto do Svobodné ekonomické zóny Kwangjangská zátoka (Gwangyang Bay Area Free Economic Zone). Konalo se tu Expo 2012 s tématem „The Living Ocean and Coast“ (Žijící oceán a pobřeží).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Král Song, vládce království Pekče, pojmenoval město Wončchon-hjon/Dolsan-hjon v 16. roce své vlády (538 n. l.). Od roku 1479 zde bylo umístěno námořní velitelství dynastie Čoson. Tudíž zde měl velitelství i slavný admirál I Sun-sin během imdžinské války. V roce 1948 bylo město obsazeno jihokorejskými vojáky, kteří se vzbouřili a odmítli potlačit komunistické povstání na ostrově Čedžu. Tato událost se nazývá Josu-sučchonská vzpoura. Po týdnu jihokorejská armáda vzpouru potlačila. Účastnil se jí i pozdější prezident Pak Čong-hui.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Klima je vlhké subtropické (Köppenova klasifikace podnebí: Cwa). Na město působí východoasijský monzun, takže nejvyšší úhrn srážek je v létě, naopak v zimě je srážek málo. Nejdeštivější měsíc je červenec s 291,5 mm a nejsušší měsíc je prosinec s 18,6 mm.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]