Josu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Josu
여수
Expo 2012
Expo 2012
poloha
zeměpisné souřadnice:
stát: Jižní Korea Jižní Korea
provincie: Jižní Čolla
Josu na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 503,33 km²
počet obyvatel: 295 538 (2011)
hustota zalidnění: 587,17 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.jeosu.go.kr/

Josu je město v Jižní Koreji v provincii Jižní Čolla. Město se skládá z poloostrova Josu a 317 ostrovů (49 obývaných, 268 neobývaných). Leží nedaleko města Sunčchon a je zahrnuto do Svobodné ekonomické zóny Kwangjangská zátoka (Gwangyang Bay Area Free Economic Zone). Konalo se tu Expo 2012 s tématem „The Living Ocean and Coast“ (Žijící oceán a pobřeží).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Král Song, vládce království Pekče, pojmenoval město Wončchon-hjon/Dolsan-hjon v 16. roce své vlády (538 n. l.). Od roku 1479 zde bylo umístěno námořní velitelství dynastie Čoson. Tudíž zde měl velitelství i slavný admirál I Sun-sin během imdžinské války. V roce 1948 bylo město obsazeno jihokorejskými vojáky, kteří se vzbouřili a odmítli potlačit komunistické povstání na ostrově Čedžu. Tato událost se nazývá Josu-sučchonská vzpoura. Po týdnu jihokorejská armáda vzpouru potlačila. Účastnil se jí i pozdější prezident Pak Čong-hui.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Klima je vlhké subtropické (Köppenova klasifikace podnebí: Cwa). Na město působí východoasijský monzun, takže nejvyšší úhrn srážek je v létě, naopak v zimě je srážek málo. Nejdeštivější měsíc je červenec s 291,5 mm a nejsušší měsíc je prosinec s 18,6 mm.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]